Mistænkt til drabsforsøg ved Abildgård Kirke udleveret fra Libanon
En 38-årig mistænkt fremstilles i dag, tirsdag 8. juli, i grundlovsforhør, hvor han er sigtet for drabsforsøg på parkeringspladsen ved Abildgård Kirke i Frederikshavn efter mere end tre år som efterlyst.
2. marts 2022 kl. 00.47 skete der et voldsomt overfald ved Abildgård Kirke i Frederikshavn. Her blev en på det tidspunkt 25-årig mand stukket med en kniv samt slået med et slagvåben.
Nordjyllands Politi indledte straks en efterforskning af disse alvorlige omstændigheder, og dét førte frem til mistanke rettet mod fire mænd, hvoraf de tre af mændene i tiden umiddelbart efter overfaldet blev anholdt, fængslet og senere idømt fængselsstraffe i sagen.
Den fjerde person – som i dag er 38 år – blev i forbindelse med efterforskningen efterlyst; og da der forelå oplysninger om, at han var udrejst af Danmark, så blev den mistænkte mand også efterlyst internationalt.
Manden er senere blevet anholdt i Libanon, og natten til mandag 7. juli, er han blevet udleveret til Danmark og overdraget til Nordjyllands Politi og fløjet til Nordjylland.
Den 38-årige mistænkte mand fremstilles derfor tirsdag kl. 9.00 i et grundlovsforhør ved Retten i Hjørring. Sigtelsen lyder på forsøg på manddrab.
Al lokal efterforskning i sagen har været ledet af politikommissær ved Nordjyllands Politi, Peter Skovbak, leder af Efterforskningscenter Frederikshavn, der om anholdelsen og udleveringen kort udtaler:
- Efterforskningen i denne sag har været omfattende og langvarig, og jeg er derfor meget tilfreds med, at vi nu kan få også denne mistænkte retsforfulgt – og således opnå rettens sidste afgørelse i denne voldsomme sag.
Nordjyllands Politi kan ikke af hensynet til politiets videre arbejde oplyse yderligere om sagen på nuværende tidspunkt.