Gå til hoved-indhold
10. januar 2026 - kl. 00.01

Otte hoteller i Frederikshavn Kommune har nu Green Key-certificering

  • 1 af 1
    Otte hoteller og en enkelt attraktion i Frederikshavn Kommune har fået hjælp. Det er Ruths Hotel, Hotel Frederikshavn, Hotel Jutlandia, Hotel Herman Bang, Skagen Harbour Hotel, Hotel Lisboa og Hotel Aahøj: Foto: Samuel Kanu
Af: Michael Frederiksen

​​​​​​​Hotellerne i Destination NORD har deltaget i en stor, national indsats for at opnå Green Key-certificering. Blåstemplingen, som uddeles af HORESTA, er især et afgørende våben i den internationale konkurrence om at tiltrække konferencer, kongresser og store sports-events.

I 2022 satte Destination NORD sig for, at alle hoteller skulle kunne få hjælp til at opnå en bæredygtighedscertificering. Og mange takkede ja til tilbuddet. Projektet - der indgik i en national indsats - er netop afsluttet, og 54 procent af hotelværelserne i Frederikshavn Kommune har nu en Green Key certificering*.

En Green Key-certificering (den grønne nøgle) er en blåstempling af standarder for bæredygtig drift. Green Key er et internationalt miljømærke, som stiller mange krav til virksomheden i form af konkrete, målbare miljøkrav, der sikres ved en omfattende godkendelsesprocedure og løbende kontrol. Konkret kan det være tiltag til affaldssortering, udskiftning af madvarer til økologi, sparetiltag på varme, vand og strøm samt valg af miljøcertificeret vaskeri, rengøringsmidler og hygiejneprodukter til gæsterne.

Og der er gode grunde til, at hotellerne er interesseret i at lægge kræfter i dette arbejde, forklarer Sustainability Manager Anne Voss fra Destination NORD:

- Miljømærkning er forretningsudvikling. Det sparer ressourcer og forøger omsætningen, idet nogle målgrupper er meget bevidste om at vælge certificerede hoteller og konference-steder. Det drejer sig særligt om erhvervsturisterne, der kommer hertil for at deltage i store møder eller events. Det har længe været sådan, at de store virksomheder og koncerner samt de offentlige organisationer er særdeles bevidste om både miljømæssig og social bæredygtighed, når de rejser og holder events, men det er noget, der har spredt sig til alle lag og til virksomheder i alle størrelser, uddyber Anne Voss.

Nogle af hotellerne var allerede certificeret, inden indsatsen blev igangsat, så der er tale om otte hoteller og en enkelt attraktion, der har fået hjælp gennem Destination NORD til at blive certificeret. I Frederikshavn Kommune er det Ruths Hotel, Hotel Frederikshavn, Hotel Jutlandia, Hotel Herman Bang, Skagen Harbour Hotel, Hotel Lisboa og Hotel Aahøj:

- Jeg tror, det er vigtigt, at der er nogle, som går forrest og viser et bæredygtigt ansvar, for på den måde kan vi gå sammen som fællesskab og sige, at det er den vej, vi allesammen går. Selvom vi er et lille hotel i Sæby, synes jeg godt, at vi kan være med til at løfte et ansvar, siger Kamilla Vinter Hoffmann, som ejer Hotel Aahøj i Sæby.

*I opgørelsen er kun medtaget hoteller med 25 værelser eller over.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...