Gå til hoved-indhold
02. oktober 2026 - kl. 00.10

Skal der alligevel ikke bygges nye fregatter i Frederikshavn?

  • 1 af 1
    Flere ministre og forsvarsordførerne har besøgt området i Frederikshavn, hvor det er planen, at fregatterne skal bygges.
Af: Michael Frederiksen

Skal der alligevel ikke bygges nye fregatter i Frederikshavn? Opbakningen til den model, som politikerne vedtog sidste år, er ifølge Berlingske begyndt at smuldre.

- Vi må ikke være bange for at indrømme, at vi har taget fejl, udtaler forsvarsordfører Alex Ahrendtsen (DF) til Berlingske.

Han foreslår i stedet, at Danmark køber to eller tre fregatter hos udenlandske værfter og bruger en del af de resterende milliarder på mindre korvetter. Det vil betyde, at den planlagte samlefacilitet til krigsskibe i Frederikshavn bliver overflødig.

Forsvarsordfører Dennis Flydtkjær (DD) sætter også spørgsmålstegn ved projektet. Han peger på erfaringerne fra Ukraine, hvor store krigsskibe har vist sig sårbare over for små droner.

- Derfor bliver vi også nødt til at overveje, om der er noget andet, der er vigtigere, vi får sat gang i og så skyder hele det her fregatprojekt lidt, udtaler Dennis Flydtkjær til Berlingske.

Thomas Danielsen er forsvarsordfører for Venstre. Han kigger først og fremmest på, hvordan Danmark kan løse opgaven bedst, billigst og hurtigst.

Forsvarsministeriet konkluderede allerede i en rapport fra 2024, at Danmark ikke selv har kapacitet til at bygge fregatter. Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Spanien og Sydkorea har siden budt sig til som leverandører af de kommende danske krigsskibe. 

Men her halvandet år efter aftalen om at bygge nye fregatter til Søværnet, er der fortsat ikke taget nogen beslutning.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...