Gå til hoved-indhold
112
16. februar 2026 - kl. 12.02

Spritbilist i Sæby sad fast i snedrive - og så kom politiet forbi

  • 1 af 1
    - I forhold til en almindelig lørdag på denne årstid var der mange mennesker i byen, konstaterer politikommissær Michael Karstenskov, leder af Patruljetjenesten Frederikshavn.
Af: Michael Frederiksen

3.500 festglade mennesker til Dansk Melodi Grand Prix 2026 i Arena Nord satte også sit præg på bylivet lørdag aften og nat i Frederikshavn, men det gav ikke politiet overarbejde.

- I forhold til en almindelig lørdag på denne årstid var der mange mennesker i byen, konstaterer politikommissær Michael Karstenskov, leder af Patruljetjenesten Frederikshavn.

Det meste foregik dog stille og roligt, og kun et par stykker blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.

I Søndergade vurderede politiet, at en 21-årig mand fra Kastrup udviste "uanstændig opførsel". Det skete søndag kl. 02.30.

Politiet tjekkede også narko i bylivet, og her blev en 23-årig mand sigtet for at være i besiddelse af 0,3 gram kokain og 3,6 gram hash. Det var søndag kl. 04.40.

En time senere blev en anden 23-årig mand, fra Frederikshavn, sigtet for at være i besiddelse af en ulovlig kniv.

I Sæby anholdt politiet lørdag ved 23-tiden en spritbilist på Rebslagervej. 

En 39-årig mand fra Sæby sad fast i en snedrive, og uheldigvis for manden kom politiet forbi. Det viste sig, at manden var påvirket af spiritus.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...