Tyve brød ind to steder, men undgik husets alarm - natkikkerter og termisk spotter stjålet
Der har været indbrud i et hus på Reimersvej i Sæby. Der er alarm i huset, men ved at bryde ind "kun" på første sal og i kælderen undgik tyvene alarmen.
- Vi har selvfølgelig bemærket, at de kom ind uden om alarmen. De må have haft noget kendskab, eller gjort sig umage for at finde ud af, hvordan tingene er installeret, konstaterer politikommissær Peter Skovbak, leder af Efterforskningscenter Frederikshavn.
Indbruddet skete i perioden fra torsdag 3. september kl. 10.00 til lørdag 5. september kl. 18.00.
To vinduer på henholdsvis første sal og i kælderen er brudt op. På første sal anvendte tyvene en stige.
I kælderen var der et våbenskab, som tyvene brugte en vinkelsliber for at få adgang til. Der er dog ikke stjålet nogle våben.
Ifølge politiet stjal tyvene to natkikkerter til samlet 50.000 kroner og en termisk spotter, som har en værdi af 20.000 kroner.
Der er desuden stjålet smykker og et mindre kontantløb i danske, svenske og norske kroner samt euro.
Weekenden bød også på et indbrud i en ubeboet landejendom på Understedvej.
Det skete fra fredag kl. 18.00 til lørdag kl. 19.00.
En grøn minilæsser af mærket Staldkat blev stjålet.




































