Gå til hoved-indhold
20. januar 2020 - kl. 08.01

362 vinterbadere fra fire lande kommer til Skagen

  • 1 af 4
    FOTO: Turisthus Nord
  • 2 af 4
    FOTO: Turisthus Nord
  • 3 af 4
    Allerede inden for et døgn kunne arrangørerne melde om alt udsolgt.
  • 4 af 4
    Allerede inden for et døgn kunne arrangørerne melde om alt udsolgt.
Af: Kanal Frederikshavn

362 vinterbadere fra hele Skandinavien kommer i denne uge til Skagen for at deltage i Skagen Vinterbader Festival, der er mere populær end nogensinde.

Allerede inden for et døgn kunne arrangørerne melde om alt udsolgt. 362 friske havfruer og vandmænd står klar til det store kolde gys, når fanfaren lyder fredag 24. januar.

Hvert år har et stigende antal vinterbaderklubber deltaget i vinterbaderfestivalen, og i år er antallet oppe på 50 klubber fra Danmark, Norge, Sverige og Tyskland. Især de norske vinterbadere har fået smag for det kolde gys i Skagen, så der er dobbelt så mange norske deltagere i forhold til 2019.

Forberedelserne hos Vinterbaderklubben Isbryderne er i fuld gang til Skagen Vinterbader Festival, der igen har sat alle sejl til.

Skagen Vinterbader Festival begyndte som Danmarks første og eneste vinterbaderfestival i 2012 på initiativ af Vinterbaderklubben Isbryderne i Skagen. Medlemmerne af Isbryderne er selv værter og arrangører af festivalen sammen med Turisthus Nord, og det er et stort set-up, når de mange glade havfruer og vandmænd valfarter til Skagen.

For mange vinterbadere er det blevet en fast tradition at deltage i Skagen Vinterbader Festival, som holdes for niende gang, så der er mange glædelige gensyn, når alle mødes til det kolde gys på toppen af Danmark.

De seneste år er der flere og flere norske vinterbadere, som er blevet begejstrede for Skagen Vinterbader Festival, og i år er der dobbelt så mange som i forhold til 2019. Og som noget nyt er der også spirende interesse fra Sverige og Tyskland.

For mange er Skagen primært en sommerdestination, men gennem Skagen Vinterbader Festival er der flere, som får øjnene op for, hvad Skagen kan tilbyde som vinterdestination, og det giver en helt unik branding for byen. Selvom der efterhånden er mange vinterbaderfestivaler rundt om i Danmark, så kan de ikke måle sig med Skagen blandt andet på grund af områdets enestående natur- og kulturherligheder.

Mette Hust, Formand for Vinterbaderklubben Isbryderne og for Skagen Vinterbaderfestival, udtaler:

- Hvert år bliver vi benovede over den store interesse for vinterbaderfestivalen – og så alligevel ikke. Som vinterbader er naturoplevelsen det primære kombineret med alt det sociale. Her har Skagen hele paletten: Fantastisk natur og smukke kyststrækninger, et spændende kulturliv og en særlig atmosfære, som du ikke finder mange andre steder. Samtidig tror jeg også, at det giver noget ekstra, at alle kan lære hinanden at kende, og at vi som arrangører gør vores yderste for at være gode værter. Vi glæder os hvert år til at byde alle vinterbaderne velkomne, og det er fantastisk at vi nu også ser deltagere fra Sverige og Tyskland.

Den fortsat store interesse for Skagen Vinterbader Festival glæder også turistdirektør René Zeeberg fra Turisthus Nord:

- Det betyder rigtigt meget for erhvervet i Skagen, at vi har et event som vinterbaderfestivalen i januar. I Turisthus Nord arbejder vi målrettet på at udvikle helårsturismen, og her er Skagen Vinterbader Festival med til at skabe en uvurderlig branding af Skagen som en spændende vinterdestination.

Skagen Vinterbader Festival 2020 finder sted fra 24.-26. januar med velkomst 23. januar.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...