Gå til hoved-indhold
22. december 2021 - kl. 00.12

Brinck Isenkram åbner butik i Frederikshavn

  • 1 af 2
    FOTO: Brinck Isenkram
  • 2 af 2
    Sådan ser Brinck Isenkrams butik i Sønderborg ud.
Af: Michael Frederiksen

Brinck Isenkram åbner til foråret en stor afdeling i gågaden i Frederikshavn, hvor isenkræmmerkæden rykker ind i de 516 kvadratmeter store lokaler i Midtpunkt i Søndergade 10B, som tidligere husede Deichmann Sko.

Brinck Isenkram er en familieejet virksomhed, ejet af Ann og Joachim Brinck. Sidstnævnte er også indehaver af Hillerød Isenkram.

Kæden har specialiseret sig i storindkøb, hvilket gør, at den kan holde lave priser på alle typer af varer - også mærkevarer. Selv om der er tale om en isenkræmmerbutik, sælges der eksempelvis også strømper fra Tommy Hilfiger.

- Med over 30 års erfaring i branchen har Brinck Isenkram oparbejdet et enormt netværk og har hele tiden en finger på pulsen, understreger Ann og Joakim Brinck.

Brinck Isenkram har i forvejen butikker i Blåvand, Skagen, Ebeltoft, Løkken, Hirtshals, Blokhus, Nykøbing Mors, Tønder, Ribe og Sønderborg. I begyndelsen af januar åbner kæden i Herning, inden turen i foråret kommer til Frederikshavn.

Brinck Isenkram søger p.t. tre medarbejdere til Frederikshavn. Der er brug for en fuldtidsmedarbejder, en deltidsmedarbejder og en ungarbejder under 18 år. Rita Jensen bliver butikschef i Frederikshavn, hvor hun i forvejen bor. Hun er i dag butikschef i Brinck Isenkram i Hirtshals.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...