Gå til hoved-indhold
20. september 2026 - kl. 18.09

Flot medaljehøst for SOS Nord ved efterårskonkurrence i Silkeborg

  • 1 af 1
    Joanna Mikkelsen og Agnes Lindgren - to af SOS Nords deltagere i Silkeborg.
Af: Michael Frederiksen

I weekenden havde SOS Nord 10 dygtige løbere med til efterårskonkurrencen i Silkeborg. Det blev en weekend med flotte præstationer, personlige rekorder og ikke mindst flere medaljer til klubbens løbere.

Lørdag var fire af SOS Nords løbere på isen i Springs B2-rækken. Blandt dem var Joanna Mikkelsen og Caroline Klinge, som begge er blandt de yngste i rækken.

Caroline gjorde en god indsats, men blev desværre ramt af et uheld under sit program, da musikken pludselig stoppede. Det betød, at hun ikke fik udført alle sine elementer og derfor mistede værdifulde point. Det endte med en 17. plads.

For Joanna blev konkurrencen derimod en stor succes. Hun var den eneste i gruppen, der gennemførte sin trinserie, og hun havde desuden to dobbeltspring med i sit program. Det gav pote på resultatlisten. Joanna scorede hele 27,02 point – otte point mere end hendes tidligere personlige rekord – og kunne dermed tage førstepladsen. Hun vandt samtidig gruppen med hele syv point ned til andenpladsen.

Også Valerija Kirilova leverede en flot præstation. Hun scorede 18,62 point, hvilket rakte til en flot sjetteplads.

Silje Petersen i Springs B2 gjorde også en flot indsats. Hun forbedrede sin personlige rekord med hele 2,5 point og sluttede konkurrencen med 15,69 point på en 14. plads.

Sølv til Agnes Lingren
Herefter var det Agnes Lingrens tur til at indtage isen. Agnes er netop rykket op i novice-rækken og konkurrerer derfor mod løbere, der er tre til fire år ældre end hende.

Selvom Agnes ikke helt ramte det niveau, hun havde håbet på, leverede hun alligevel en rigtig flot præstation. Med 22,41 point satte hun samtidig ny personlig rekord. Resultatet sikrede hende en flot andenplads og en plads på podiet blandt hele 30 deltagere.

Flotte resultater søndag
Søndag var det klubbens lidt ældre løbere, der skulle i aktion.

I Junior B2 havde SOS Nord to løbere med. Liva Thomsen lagde ud med et fartfyldt program og sluttede på en 15. plads. Hun var samtidig en af de få løbere i gruppen, der lykkedes med sin trinserie.

Klubbens anden løber i Junior B2 var Camilla Langagergaard. Med stor sikkerhed gennemførte hun sit program og kunne efterfølgende få en flot sølvmedalje om halsen.

Guld, sølv og bronze i Senior B2
Til sidst var det tid til Senior B2, hvor SOS Nord havde hele fire repræsentanter med.

Laura Dollerup lagde ud og kunne endnu en gang tage en guldmedalje med hjem. Det er efterhånden blevet en flot tradition for den rutinerede løber.

Herefter var det Maria Langagergaards tur. Efter en pause fra sporten er Maria nu tilbage på isen, og det var tydeligt, at hun igen har fundet glæden ved både træningen, sporten og det gode fællesskab med sine klubkammerater.

Maria leverede en flot præstation og kunne sammen med sin klubkammerat bestige podiet med en flot tredjeplads.

SOS Nords sidste deltager i Senior B2 var Donna Sørensen. Hun havde nogle bump på vejen under sit program, men kæmpede sig flot igennem og sluttede på en fjerdeplads.

Halvdelen tog medaljer med hjem
Samlet set blev det en rigtig flot weekend for SOS Nord. Halvdelen af klubbens deltagere kunne tage hjem fra Silkeborg med en medalje om halsen, mens flere samtidig satte nye personlige rekorder.

Klubben kan derfor se tilbage på en weekend med både flotte resultater, gode oplevelser og masser af gåpåmod hos de unge såvel som de mere rutinerede løbere.

Wendell skal repræsentere Danmark
Allerede i den kommende weekend venter endnu en stor opgave for SOS Nord. Wendell Hansson skal deltage i en JGP-konkurrence, hvor han skal repræsentere Danmark.

Ved konkurrencen i Riga leverede Wendell en stærk præstation og forbedrede sit resultat med hele 25 point sammenlignet med sidste år. Nu ser han frem til endnu en international udfordring.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...