Frederikshavn mangler kvinder – og det er et voksende problem
Byrådskandidat Jens Jæger (A), Frederikshavn Kommune, har skrevet dette indlæg: Frederikshavn står midt i en alvorlig udfordring: Vi mangler kvinder. Og det siger jeg ikke kun for, at turene på Flying Hirch bliver lidt sjovere. Tallene viser, at vi i kommunen har markant flere mænd end kvinder - samtidig med, at børnetallet falder drastisk i disse år. Det skaber en demografisk udfordring, som både vores velfærd og vores lokalsamfund vil mærke i de kommende år.
Når færre kvinder slår sig ned i Frederikshavn, betyder det ikke bare, at færre stifter familie. Det betyder også færre i de kvindedominerede fag: SOSU’er, lærere og pædagoger. Kort sagt færre af de mennesker, der får et lokalsamfund til at hænge sammen. Og udviklingen forstærker sig selv: Jo færre kvinder, jo sværere bliver det at tiltrække nye familier.
Hvis vi vil vende udviklingen, skal vi turde se på, hvad der kan gøre Frederikshavn mere attraktiv for unge kvinder og børnefamilier:
• Udflyt uddannelser, som tiltrækker mange kvinder: Lærer-, pædagog- og sundhedsuddannelser appellerer mere til unge kvinder end til mænd. Vi bør aktivt arbejde for at få afdelinger eller satellitter af disse uddannelser til Frederikshavn - så flere unge vælger at blive boende eller flytte hertil.
• Bedre pendlerforbindelser til Aalborg: Mange jobs og uddannelser findes i Aalborg. Hvis vi gør det nemmere og billigere at pendle - med hyppigere afgange og billigere transport - kan flere vælge at bosætte sig i Frederikshavn, selvom de arbejder eller studerer i Aalborg.
• Et attraktivt familieliv: Vi skal investere i stærke daginstitutioner, fritidsliv og kulturtilbud, så Frederikshavn ikke kun er et sted at arbejde, men et sted at leve.
Hvis vi fortsætter som nu, risikerer vi at blive en kommune med en stadig skævere kønsfordeling og et faldende børnetal. Det vil på sigt ramme både vores skoler, vores foreningsliv og vores lokale erhverv.
Derfor skal vi i byrådet have modet til at prioritere tiltag, der tiltrækker kvinder og familier til kommunen, så er en fremtid for Frederikshavn. Og federe fredage for mig i byen.