Gå til hoved-indhold
02. juni 2024 - kl. 12.06

Gymnastik: DM-sølv i Senior Mix til Springteam Sæby

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Springteam Sæby erobrede i weekenden en flot DM-sølvmedalje i Team Gym i Randers.

Sommervarmen bredte sig fra en skyfri himmel ved Spektrum i Sæby, da en bus fyldt med forventningsfulde gymnaster, trænere og forældre lørdag tog turen til Randers Arena for at heppe på foreningens seniorhold Senior Mix.

Holdet havde weekenden inden kvalificeret sig til DM i Team Gym. Her vandt de bronze i Ligarækken.

Konkurrencen om topplaceringen ved DM var hård, og med kun 0,3 point op til førstepladsen kunne de mere end 100 Springteam Sæby-fans sende et bragende jubelbrøl efter Senior Mix, som tog en flot sølvmedalje med hjem.

Stemningen i hallen var lige som sommervejret brandvarm, og publikum blev forkælet med gymnastik i absolut topklasse. Til DM dyster landets bedste både junior- og seniorgymnaster om de eftertragtede topplaceringer som landets bedste.

Foreningens juniorpiger 1 og 2 har også opnået fine placeringer i Liga og Danmarksserien, og der er efter sæsonens konkurrencer stor lyst til at lære nye spring og momenter til rytmeserien.

Springteam Sæby kan nu om et par uger sende gymnaster og trænere på en velfortjent sommerferie – dog med mulighed for sommerspring, hvis man ikke helt kan undvære gymnastikken i ferien.

I starten af august holder foreningen Springcamp, hvor børn – både gymnaster i foreningen og også børn ude fra - samles til tre fede dage i Sæby Spektrum. Ud over gymnastik bliver dagene fyldt op med hygge og sjove aktiviteter.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...