Regeringen hjælper nordjyske kommuner: – Det giver et tiltrængt pusterum
Syv nordjyske kommuner får i alt 254 millioner af regeringens milliardpulje til økonomisk særligt udfordrede kommuner. Det giver et tiltrængt pusterum i kommuner, der kæmper med faldende befolkningstal, flere ældre, høje sociale udgifter og et presset økonomisk råderum, siger Christina Lykke Eriksen, valgt for SF i Nordjylland.
De syv kommuner er:
Morsø 45 millioner kroner
Brønderslev 25 millioner kroner
Frederikshavn 67 millioner kroner
Vesthimmerland 35 millioner kroner
Læsø 12 millioner kroner
Jammerbugt 25 millinoner kroner
Hjørring 45 millinoner kroner
- Det betyder rigtig meget, at vi kan give de nordjyske kommuner lidt mere luft. De står med nogle meget svære økonomiske vilkår, hvor færre erhvervsaktive skal være med til at finansiere flere ældre og flere borgere med behov for hjælp. Samtidig har kommunerne allerede gennemført store besparelser og effektiviseringer, siger frederikshavneren Christina Lykke Eriksen, valgt for SF i Nordjylland.
De nordjyske kommuner er blandt dem i landet, der mærker den demografiske udvikling tydeligst. Befolkningstallet falder flere steder, mens andelen af ældre vokser. Samtidig er der høje udgifter til blandt andet førtidspension, offentlig forsørgelse og specialiserede sociale indsatser.
- Man kan ikke spare sig ud af en udvikling, hvor befolkningen ændrer sig så markant. Kommunerne har allerede lukket skoler, tilpasset institutioner, reduceret administration og fundet effektiviseringer på mange områder. De har taget ansvar, men nogle steder er der simpelthen ikke mere at hente uden at ramme den nære velfærd, siger hun.
Flere af kommunerne har samtidig meget begrænsede muligheder for at styrke økonomien gennem højere skatter. Flere har et lavt beskatningsgrundlag, høj gæld og en likviditet, der ligger markant under landsgennemsnittet.
- Vi skal bruge pengene til at give kommunerne et pusterum og mulighed for at holde hånden under den velfærd, som borgerne møder i hverdagen. Det er særligt vigtigt i Nordjylland, hvor store afstande og tyndt befolkede områder samtidig gør det dyrere at levere velfærd, siger Christina Lykke Eriksen, valgt for SF i Nordjylland.
Hun peger samtidig på, at der er brug for mere end midlertidige tilskud.
- Særtilskud kan give luft her og nu, men vi skal også have kigget på selve udligningssystemet. Når kommuner med faldende befolkningstal, flere ældre og store sociale udfordringer år efter år skal finde nye besparelser, er der noget grundlæggende, der skal løses. Vi skal sikre, at pengene følger de opgaver og udfordringer, kommunerne faktisk står med, siger Christina Lykke Eriksen, valgt for SF i Nordjylland.




































