SF tror på seks-syv mandater og går målrettet efter borgmesterposten
SF's borgmesterkandidat i Frederikshavn Kommune, Christina Lykke, tror, at SF får seks-syv pladser i Frederikshavn Byråd. Partiet fik kun én valgt ind for fire år siden, men nu blomstrer optimismen, og Christina Lykke går målrettet efter at blive borgmester. Og med kun otte dage til valget, viser hun mod. Hun fastholder, at hun ønsker om debat om, hvorvidt der skal lukkes skoler - både i oplandsbyerne og Frederikshavn.
- Jeg har ikke en hed drøm om, at vi skal lukke skoler, men jeg synes, det er forkert bare at sige: Det vil vi ikke. Vi er nødt til at snakke med hinanden om det. Det er vi ikke nået til endnu. Det er nogen, som ikke tør snakke om det, fordi der er valg. Men vi er nødt til at snakke om, hvornår en skole bliver for lille, eller hvornår en skole er for dyr. Det er egentlig bare den debat, jeg efterlyser. Det handler ikke kun om oplandsbyerne. Det handler lige så meget om Frederikshavn by. Vi har 1000 færre elever end sidst, vi kiggede på kvadratmeter, og hver en kvadratmeter koster altså noget. På et tidspunkt skal vi turde at snakke med hinanden om, om vi kan få bedre kvalitet på færre kvadratmeter. Der er en demografimodel, som år efter år efter år tager penge ud af folkeskolen, men vi retter bare ikke til. Dermed leverer vi ikke den samme kvalitet på skolerne, erkender Christina Lykke.
Hvad er SF's holdning til skolelukninger?
- Vi bliver nødt til at kigge på, hvordan vi får mest for pengene. Bruger vi penge klogest ved at have så mange skolematrikler? Vi er åbne for at snakke om det. Vil vi ikke lukke skoler, er vi nødt til at finde ud af, hvordan vi får tilført nogle flere penge til området.
Christina Lykke, som er formand for Børne- og Ungdomsudvalget, oplyser, at der er flere sårbare skoler nu, hvor forældrene vælger at flytte deres børn ind på skoler i større byer.
SF's borgmesterkandidat går målrettet efter at blive borgmester.
- Vi synes, der skal ske noget andet. Vi trænger til en anden stemning og retning. Vi trænger til, at der sker noget lige nu i Frederikshavn Kommune - ikke mindst i byrådet og det samarbejde, vi har i byrådet. Det er mig, der skal stå i spidsen for det. Jeg tror, at der er mange, som kan se sig selv i SF i dag. Vi er måske der, hvor socialdemokraterne burde være eller har været, siger hun.
Valganalytiker Anders Broholm kalder SF's klare udmelding for "spændende", og han glæder sig til at se konsekvenserne af SF's beslutning. Betydet det, at SF ikke længere vil pege på en socialdemokratisk borgmester?
- For mig skal det ikke være så firkantet, at det er enten det ene eller det andet. Der er ingen tvivl om, at vi er et rødt parti, og vi ser os da gerne i samarbejde med de røde, men når det er sagt, er det også vigtigt for mig, at vi har et enigt byråd, og at vi alle kan stå bag én. Vi har haft alt for meget mudderkastning og fløjkrig. Med de muligheder, vi ser ind nu, har vi brug for en holdindsats. Jeg tænker ikke, at jeg har svaret på alt, men hvis vi kigger på alle idéer fra de 29 folkevalgte, tror jeg, at vi kan lande på noget godt. Vi trænger til et byråd, der vælger samarbejdet for kommunens skyld, udtaler SF'eren.
Anders Broholm mener, der er langt fra Enhedslisten til Liberal Alliance, så han vurderer, at det er et krævende arbejde for Christina Lykke at få alle partier med i konstitueringen.
- Jamen, jeg tænker i virkeligheden, at der er flere fællesnævnere end noget, som skiller os ad - særligt i kommunalpolitik. Det handler i virkeligheden om, at vi sætter os ned og beslutter, hvad vi vil prioritere. På landsplan er der mange flere problematikker.
Christina Lykke tror, at SF får seks-syv mandater i Frederikshavn Byråd.
- Det bliver spændende at se, om bukserne kan holde hele vejen frem til målstregen - både på landsplan og lokalt, mener Anders Broholm.
SF - Socialistisk Folkeparti (F)
- Christina Lykke
- Søren Frederiksen
- Søren Visti
- Almina Nikontovic
- Jesper Øgaard Andreasen
- Tina Kruckow
- Søren Kjær
- Soraya Khan
- Hanne Mie Madsen
- Jane Bengtsen
- René Wulff Christensen
Se Kanal Frederikshavns andre udsendelser med spidskandidaterne:
Det Konservative Folkeparti - John Lamp Henriksen
Moderaterne - Lone Haugaard
Liberal Alliance - Klaus Hjulmand
Danmarksdemokraterne - Jens Nygaard
Enhedslisten - Jonas Sivesgaard
Dansk Folkeparti - Thomas Hjort
Næste udsendelse vises onsdag 12. november, og det er med Jon Andersen, Ventsres borgmesterkandidat.




































