Gå til hoved-indhold
08. november 2026 - kl. 00.11

Skagen Festival kom ud af 2026 med et overskud på 69.123 kroner

  • 1 af 1
    Skagen Festival 2027 afvikles i dagene 30. juni til 3. juli. Foto: Skagen Festival
Af: Michael Frederiksen

Skagen Festival kom ud af 2026 med et overskud på 69.123 kroner, hvilket står i skærende kontrast til resultatet i 2025.

I 2025 noterede Skagen Festival et underskud på næsten en halv million kroner. Festivalen måtte indgå en akkord med kreditorerne for at undgå konkurs.

I år er økonomien igen kommet på rette kurs. Allerede i juli lød fra fra Skagen Festival, at der var udsigt til et overskud efter ændringer i festivalens opbygning og et bedre billetsalg på Byscenen.

Overskuddet på 69.123 kroner blev offentliggjort på generalforsamlinge i går i Skagen Kultur- og Fritidscenter.

Her blev Lene Mølgaard genvalgt som bestyrelsesmedlem, mens Ina Schleander blev nyvalgt i stedet for Jan Christiansen, som ikke genopstillede.

På generalforsamlingen blev der vedtaget flere vedtægtsændringer. Tidligere lød foreningens formål således:

"Foreningens formål er at udbrede forståelse for og kendskab til national såvel som international folkemusik, blandt andet ved afholdelse af en årlig festival under medvirken af såvel professionelle som amatører indenfor folkemusikken."

Denne formulering er nu ændret:

"Foreningens formål er at præsentere professionelle og amatørmusikere med bred musikalsk appel til et voksent publikum, blandt andet ved afholdelse af en årlig festival. Der gives plads til at udbrede forståelse for og kendskab til nationalt såvel som international akustisk og elektrisk forstærket folkemusik."

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...