Gå til hoved-indhold
15. marts 2023 - kl. 11.03

Venneforening kæmper for at få flere medlemmer

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Skagen Gigt- og Rygcenters Venner er i gang med at opbygge kapital, der skal denne grundlag for at starte fundraising omkring en modernisering og opgradering af centrets opholdsstue. Foto: Per Frank Paulsen, TV2 Nord
Af: Kanal Frederikshavn

Foreningen Skagen Gigt- og Rygcenters Venner kæmper en ihærdig kamp for at skaffe flere medlemmer. Det sagde formand Kurt Kirkedal Jensen på generalforsamlingen i aftes.

Bestyrelsen har siden stiftelsen 9. september 2021 arbejdet for at sikre kendskabet til foreningen og arbejdet for at opbygge en medlemskreds af en vis størrelse.

- Men vi må konstatere, at det er vanskeligere end først antaget. I skrivende stund har vi "kun" formået at få cirka 30 gentegninger af medlemskaber, hvilket må betegnes som ikke tilfredsstillende. Vi har, via kontakt til byens serviceforeninger og vores Facebook-side, forsøgt at synliggøre stedet og fortælle om stedets betydning, sagde Kurt Kirkedal Jensen i sin beretning.

Han efterlyste i den forbindelse gode ideer til en hvervekampagne.

Foreningens formål er at støtte Skagen Gigt- og Rygcenter praktisk og økonomisk samt være et aktivt talerør for bevarelse og udvikling af centret. Derudover ønsker foreningen at støtte forskning og videreuddannelse på Skagen Gigt- og Rygcenter til gavn for patientgruppen.

- At behovet for opbakning og fokus på dette område er vigtigt, må stå helt klart for enhver. Ryg- og ledsmerter er et område, som koster det danske samfund enorme ressourcer. Et center som dette har enorm betydning for den enkelte, der lider, samt ikke mindst for os alle som helhed. Hver gang centret hjælper en person videre, er det til gavn og glæde for den enkelte, men også for samfundet som helhed, pointerede Kurt Kirkedal Jensen.

Sundhedsstyrelsens direktør, Søren Brostrøm, nævnte forleden, at udgifter på området med ryg- og ledsmerter årligt koster samfundet syv milliarder kroner.

Skagen Gigt- og Rygcenters Venner er i gang med at opbygge kapital, der skal denne grundlag for at starte fundraising omkring en modernisering og opgradering af centrets opholdsstue.

- Den trænger til det og skal gerne blive det første tydelige resultat af vores forenings virke, oplyste formanden i sin beretning.

Soroptimisterne deltog i generalforsamlingen. De blev orienteret om centrets virke og venneforeningens planer og ønsker.

- Det var en god aften, som kulminerede med en kontant gave til vores forening. Endnu engang tak for den. Vi vil også gerne takke centrets daglige ledelse for et godt samarbejde og en god velkomst til vores nye forening, sagde Kurt Kirkedal Jensen.

Han konstaterer med glæde, at byen som helhed nyder godt af centrets patienter, idet mange af dem frekventerer Skagens butikker og institutioner i deres fritid.

- Vi har derfor besluttet at give lidt tilbage, og vi er ved at arrangere en sangaften på centret i samarbejde med Skagen Viseklub.

Der var genvalg til bestyrelsen, som også fremadrettet består af:

Formand Kurt Kirkedal Jensen

Kasserer Mette Egelund
Sekretær Rikke Kroman
Bestyrelsesmedlem Klaus Johansen
Bestyrelsesmedlem Mogens Schultz

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...