Gå til hoved-indhold
01. juni 2026 - kl. 17.06

Blackhawks vinder guld ved Special Olympics Festival i Roskilde

  • 1 af 1
    Foto: Kasper Jørgensen
Af: Marcus Linkhorst

Finalen blev vundet med hele 9-1.

Efter weekendens Special Olympics Festival i Roskilde kan Frederikshavn Blackhawks nu kalde sig guldvindere. 

Holdet leverede en suveræn turnering og kronede indsatsen med en knusende finalesejr på hele 9-1.

Guldholdet bestod af Benjamin Sørensen, Cecilie Svenson, Bjørn Persson og Simon Svenson, som gennem hele stævnet viste både stærkt spil, sammenhold og stor vilje. Holdet gik ubesejret gennem turneringen og tabte ikke en eneste kamp på vejen mod guldet.

Bag succesen for holdet står træner trioen Lone Risom, Kristoffer Jensen og Henrik Ding, som gennem flere sæsoner har stået i spidsen for holdet, Lone var dog med fodbold til Special Olympic denne weekend. Med guldmedaljerne om halsen kan træner trioen nu sige farvel til trænergerningen på allerbedste vis, nemlig på toppen.

- Der skal lyde en stor og velfortjent tak til Lone, Kristoffer og Henrik for deres mange års engagement, indsats og dedikation til holdet. De har været med til at skabe et stærkt fællesskab og udvikle spillerne både på og uden for banen, lyder det fra bestyrelsesmedlem Charlotte Bang. 

Nu venter en velfortjent sommerferie for spillerne, inden holdet igen samles efter sommerferien og tager hul på en ny sæson.

Og Charlotte Bang håber på, at der efter sommerferien vil være nye ansigter iblandt.  

- Kunne du tænke dig at blive en del af næste kapitel for Special Olympic holdet og stå i spidsen for holdet, som træner eller spiller, så kontakt endelig klubben via Facebook for at høre mere, siger hun. 

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...