Borgmester blev "døbt" på HTX-elevernes forhindringsbane på Palmestranden
Borgmester Jon Andersen besøgte ikke bare HTX-elevernes Beach Party i går på Palmestranden. Han trak i shorts og T-shirt og gennemførte elevernes forhindringsbane.
- Han kom ikke bare forbi, han deltog i løjerne, spillede volley og hyggede, før han blev "døbt" på den forhindringsbane, 3.g'erne havde bygget til lejligheden, skriver EUC Nord på Facebook.
Her er der også flere herlige billeder af borgmesteren, mens han knokler på forhindringsbanen.
- Forhindringsbanen virkede betydeligt nemmere, da jeg stod på sidelinjen, erkender Jon Andersen.
HTX-elevernes årlige Beach Party arrangeres tradtionen tro af 3.g'erne. ,
- Elever og lærere hygger sig, og 3.g'erne tager det altid meget alvorligt. Især opgaven med at hælde iskoldt havvand udover 1.g'erne, når de døbes på forhindringsbanen, lyder det fra EUC Nord.
Borgmesteren roser arrangementet.
- Det var en fornøjelse at kigge forbi HTX-elevernes Beach Party på Palmestranden i Frederikshavn - også selvom besøget blev noget vådere end forventet. En særlig ros skal gå til 3.g’erne, som stod bag arrangementet og havde lagt både tid, kreativitet og masser af energi i projektet. Det er fedt at opleve unge mennesker tage ansvar, skabe noget for andre og samtidig sørge for godt fællesskab på tværs af årgangene, fastslår Jon Andersen.
Det er anden gang på en uge, at borgmesteren besøger EUC Nord. Han var på skolen i sidste uge, da EUD-eleverne startede på deres håndværker-uddannelse.











































