Gå til hoved-indhold
03. november 2026 - kl. 13.11

John Karlsson stemte nej: Kendte problemer i budgettet

  • 1 af 1
Af  John Karlsson

Byrådsmedlem John Karlsson (A) har skrevet dette indlæg: På mødet mandag eftermiddag i Udvalget for Teknik, Klima og Infrastruktur stemte jeg nej til de foreslåede besparelser på kørselsområdet. Ikke fordi udfordringen ikke er reel. Tværtimod. Problemet har været kendt gennem længere tid, og derfor undrer det mig, at budgetflertallet ikke håndterede det, da budgettet blev vedtaget for få uger siden.

Efter min opfattelse er det et eksempel på, hvad der sker, når kendte udfordringer ikke løses i budgetprocessen. Når regningen ikke betales ved budgetbordet, kommer den tilbage som enkeltsager bagefter.

Derfor stemte jeg nej. Samtidig foreslog jeg, at budgettet genåbnes, så vi kan håndtere udfordringen dér, hvor den burde have været håndteret fra begyndelsen.

Det mest bekymrende er, om dette kan være den første af flere lignende sager. Hvis vi allerede få uger efter budgetvedtagelsen skal finde besparelser på områder, hvor udfordringerne var kendt på forhånd.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...