Debatindlæg: Jerup Strand er ingen giftgrund
Erik Høgh-Sørensen (DF) der er medlem af Regionsrådet i Nordjylland, har den 16. august skrevet dette indlæg:
Frederikshavns Kommune og borgmester Birgit S. Hansen bryder EU's badevandsdirektiv ved at stemple en af Danmarks smukkeste badestrande som småfarlig.
Jerup Strand er unik. Der er både fine bademuligheder og et naturreservat med sjældne fugle som vandrefalke og hjejler. Jeg bader frejdigt fra stranden, fordi jeg bor tæt på, og fordi coli-bakteriemålingerne ikke hidtil har påvist nogen alvorlig sundhedstrussel.
Allerede 7. marts i år skrev jeg til borgmester Birgit S. Hansen (S) for at få afklaret den påståede fare. Den efterfølgende brevveksling har jeg offentliggjort på min facebook-side, men det centrale følger her:
Jeg tror, Frederikshavn Kommune bryder EU's badevandsdirektiv.
Bakterie-bombe i 10 år?!
For 10 år siden kunne man i NORDJYSKE 11. maj 2009 se Jerup Borgerforening og Betty Steglich-Petersen kritisere kommunen for at acceptere, at "den flotteste badestrand i landet fra Lyngså til Skagen ikke kunne reklamere med rent vand".
Problemet har altså været kendt i over 10 år, og dermed bryder kommunen badevandsdirektivets artikel 5, som kræver, at der skal træffes ”passende foranstaltninger for at forebygge, reducere eller fjerne årsagerne til forureningen”.
Også kommunens skræk-advarselsskilt er/ var i sig selv et brud. Skiltet blev ganske vist fjernet af ukendte gerningsmænd tidligere i sommer, men aktionen var selvtægt, som ikke løser det underliggende problem.
Skiltet brød direktivets artikel 12, som kræver, at kommunen på passende vis informerer borgerne. Det er ikke passende at overreagere. Skiltet havde en upræcis tekst, som alt for nemt kunne overfortolkes og sprede angst for naturen.
Kommunen har ligeledes problemer med badevandsdirektivets bilag 4, som giver dispensationsmuligheder, og artikel 11 om at inddrage berørte borgere er ikke efterlevet. Der er nemlig ikke blevet lyttet til Jerups Borgere gennem årene.
Jeg bestrider naturligvis ikke, at coli-bakterier kan være farlige. Men jeg tror, informationskravet kan håndteres præcist med en lille info-tavle på flere sprog:
"Velkommen til smukke Jerup Strand. Her forekommer i sjældne tilfælde og efter heftig regn forurening med coli-bakterier i badevandet. Vi arbejder på at finde årsagen. Du kan få flere oplysninger på kommunens hjemmeside."
Selv tjekker jeg kommunens hjemmeside og konstaterer, at risikoen ved at bade fra Jerup Strand er mindre end trafikrisikoen ved at køre dertil.
Så Birgit S. Hansen, vil du ikke med mig ud og bade på Jerup Strand her i løbet af august? Badevandet er dejligt!





































