Gå til hoved-indhold
22. oktober 2025 - kl. 12.10

Epinion: Socialdemokratiet går 20,5 procentpoint tilbage i Frederikshavn Kommune

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

47 procent af vælgerne i Frederikshavn Kommune ved endnu ikke, hvilket parti de vil stemme på ved kommunalvalget om mindre end fire uger, og Socialdemokratiet står til at miste 20,5 procentpoint af stemmerne i forhold til valget i 2021.

Det viser en Epinion-undersøgelse foretaget for "Dit Valg. Vores Danmark", som er et nationalt partnerskab mellem medier, almennyttige fonde, journalistuddannelser og private og offentlige institutioner, der skal engagere danskerne i kommunal- og regionalvalget 2025.

1.109 personer har deltaget i undersøgelsen i Frederikshavn Kommune, som kommer frem til følgende resultat:

Socialdemokratiet: 36,9 procent (-20,5 i forhold til 2021)
Venste: 21,6 (+0,6)
SF: 11 (+7,1)
Danmarksdemokraterne: 10,2 (nyt parti)
Det Konservative Folkeparti: 6 (-1)
Liberal Alliance: 5,6 (ikke opstillet i 2021)
Dansk Fokeparti: 5,4 (+2,4)
Moderaterne: 1,9 (nyt parti)
Enhedslisten: 1,4 (-0,7)

SF og Danmarksdemokraterne står altså som valgets største vindere i Frederikshavn Kommune. 

Jens Nygaard blev valgt ind i Frederikshavn Byråd for Nye Borgerlige, der fik fem procent af stemmerne i 2021. Han er nu skiftet til Danmarksdemokraterne, og partiet står til en fordobling af stemmerne i forhold til Nye Borgerlige.

I Liberal Alliance er der givetvis også tilfredshed med undersøgelsen, mens Moderaterne står til et skuffende valg.

Data er indsamlet fra 4. semtember til 13. oktober. 

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...