Gå til hoved-indhold
08. maj 2024 - kl. 11.05

Historietime på havnen for handelsskolens elever

  • 1 af 2
    Fra venstre ses Jacob Dannerbugt Jørgensen, Mathias Vognsen og Victor Ranum Jørgensen, der besøgte Orskov Yard.
  • 2 af 2
    Magnus Gabriel Boka, Daniel Christian Stoian og Anna Venøbo Vilmar besøgte Stenna Line.
Af: Michael Frederiksen

Historieundervisning er ikke kun noget, der foregår med afsæt i bøger. 2.B fra HHX på Frederikshavn Handelsskole har besøgt Orskov Yard og Stena Line med fokus på byens maritime historie.

Hvis man dykker ned i Danmarks søfartshistorie, kommer man ikke udenom Frederikshavn, hvor havnen gennem historien altid har haft stor betydning. På Frederikshavn Handelsskole er der i alle fag fokus på praksisnær undervisning, så hvorfor ikke tage historietimen ud i virkeligheden?

Lektor på Frederikshavn Handelsskole Annette Munk har derfor sendt 2.B på HHX på havnen i historieforløbet Dansk søfartshistorie – den lokale vinkel: Søfartens historiske betydning for Frederikshavn.

- Når man underviser i Frederikshavn, som igennem århundreder har levet med og af havnen og havet, var det oplagt at lave det til et forløb i historieundervisningen. Eleverne får på den måde en forståelse for, at historie også er noget, der er omkring os og præger vores egen hverdag. Samtidig får vi givet vores eleverne en indsigt i nogle af de mange spændende virksomheder, der ligger på havnen, forklarer lektor Annette Munk.

Eleverne blev sendt afsted på egen hånd for at besøge Stena Line og Orskov Yard, der havde sagt ja til at tage imod eleverne, vise dem rundt og svare på deres forberedte spørgsmål, som de efterfølgende skulle bruge til at lave et historisk virksomhedsportræt til fremlæggelse for klassen.

Hos Stena Line var det People & Payroll Advisor Katrine Myrup Ritter, der tog imod eleverne.

- Vi vil rigtig gerne bidrage til, at eleverne får en virkelighedsnær vinkel på deres undervisning. Jeg har selv været studerende på universitet i mange år, og jeg ved, hvor vigtigt det er at komme ud og have praktiske eksempler, så det vil vi meget gerne bakke op om. Samtidig er det en mulighed for os til at fortælle om de mange uddannelses- og karrieremuligheder, der er her i Stena Line-koncernen, forklarer hun.

Magus Gabriel Boka fra 2.B var med i gruppen, der besøgte Stena Line.

- Det var ret spændende at komme ud af klasselokalet og komme ud at opleve noget. Det hjalp også, at hende, der viste rundt, var rundt var rigtig flink og god til at fortælle. Der var mere til Stenas historie i Frederikshavn, end man lige tænkte. Man fik også øjnene op for, hvad man kunne arbejde med der, siger han.

På Orskov Yard var det direktør Christina Ørskov, der tog imod og viste eleverne rundt.

- Det er en prioritet for os at give unge mennesker indsigt - ikke kun i Orskovs aktiviteter - men også i den maritime branche som helhed og de mange spændende uddannelses- og karrieremuligheder. Vi tager imod både folkeskoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser. Vi er rigtig glade for samarbejdet med uddannelsesinstitutionerne, for det er så vigtigt, at vi får bygget bro mellem uddannelse og erhvervsliv. Eleverne fra handelsskolen var søde og spørgelystne, og vi inviterer gerne indenfor igen, siger Christina Ørskov.

Både Orskov Yard og Stena Line er meget positive for at invitere elever indenfor, som gør det nemmere at tænke virsomhedsbesøg ind i fagene – også historietimerne.

- Virksomhederne har været meget positive og vist stor velvilje i forhold til at invitere vores elever indenfor og tage sig god tid til dem, selvom de kom i mindre hold af fem elever. Virksomhederne har givet tilsagn om, at vi kan gentage det næste år, så det er vi meget taknemlige for, siger Annette Munk.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...