Gå til hoved-indhold
13. juni 2026 - kl. 00.06

Hvad skal der ske med ejendommen på Chr. Pedersensvej 58 i Sæby?

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Sæby Brevdueforening er fraflyttet ejendommen Chr. Pedersensvej 58 i Sæby, som den i en årrække har lejet af kommunen. Der ses ikke noget kommunalt formål med ejendommen, hvorfor administrationen foreslår, at den udbydes til salg.

Sagen behandles i næste uge i Udvalget for Økonomi og Strategi.

Grunden er 1.622 kvadratmeter og bygningen er 99 kvadratemter. En stor del af grunden er etableret som
asfalteret parkeringsplads, og der ligger en transformer, der tilhører en forsyningsvirksomhed.

Ønsker køber transformeren fjernet, skal køber afholde udgifterne hertil. Køber vil i stedet formentlig kunne indarbejde transformeren i sit projekt.

Ejendommen er i lokalplan udlagt til helårsboligformål i form af rækkehuse, dobbelthuse eller kædehuse. Byggeriet skal være med til at sikre det gadehusmiljø, der er i området.

Administrationen foreslår, at ejendommen udbydes til en mindstepris på 950.000 kroner, som vurderes at svare til markedsprisen ud fra ejendommens stand, beliggenhed, byggemuligheder og ovennævnte forhold i øvrigt.

Der vil være diverse omkostninger ved salget til for eksempel energimærke, som estimeres til 30.000 kroner.

Center for Teknik og Miljø indstiller, at ejendommen udbydes til salg til en mindstepris på 950.000 kroner.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...