Gå til hoved-indhold
09. maj 2016 - kl. 00.05

LO og FTF: Ja til tryghed, nej til besparelser

  • 1 af 4
    FOTO: Cai Møller
  • 2 af 4
    FOTO: Cai Møller
  • 3 af 4
    Cai Møller, formand for LO Vendsyssel, og Lars Busk Hansen, formand for lærerne i Lærerkreds Nord.
  • 4 af 4
    Cai Møller, formand for LO Vendsyssel, og Lars Busk Hansen, formand for lærerne i Lærerkreds Nord.
Af: Kanal Frederikshavn

LO Vendsyssel og FTF siger JA og NEJ. Under parolen "JA til tryghed – NEJ til besparelser på velfærden" deltager LO Vendsyssel og de lokale FTF’ere i den landsdækkende aktion 12. maj arrangeret af den upolitiske græsrodsbevægelse Velfærdsalliancen.dk og tilsluttede foreninger og organisationer.

Regeringens såkaldte omprioriteringsbidrag vil - hvis det bliver indført - ifølge LO Vendsyssel nedskære det offentlige forbrug med milliarder af kroner. Borgerne risikerer således voldsomme serviceforringelser af den borgernære velfærd på områder som daginstitutioner, skoler og ældreplejen.

- Vores velfærdssamfund er bygget op om trygheden på, at offentlige ansatte skaber gode daginstitutioner, velfungerende skoler, et godt sundhedssystem for alle, værdig hjælp til ældre og støtte til udsatte familier og borgere, pointerer formand for LO Vendsyssel, Cai Møller.

Han mener, at trygheden til kvaliteten i servicen på de førnævnte områder ikke kan bevares, når regeringen og dens støttepartier kræver nye besparelser i milliardstørrelsen gennem omprioriterings-bidraget.

Lars Busk Hansen, der er formand for lærerne i Lærerkreds Nord, som er en af FTF-organisationerne, påpeger, at yderligere besparelser på velfærden vil for store konsekvenser for alle borgere i Hjørring og Frederikshavn Kommune. Han ser, at lokalpolitikerne virkelig kommer på overarbejde, hvis ikke omprioriteringsbidraget bliver forhandlet ud af økonomiaftalen mellem KL og regeringen: 


- De ansvarsbevidste byrådsmedlemmer vil slide sig op, når de skal igennem nye besparelser og samtidigt forsøge at undgå, at besparelserne kan klares uden for alvor at forringe den kommunale service. Borger vil helt klar opleve store forringelser, og det bliver de nærmeste ansvarlige politikere, som kommer til at stå for skud for kritikken og frustrationerne, medens de egentlige "syndere" i folketinget går fri, udtaler Lars Hansen.

Det er mere end almindeligt kendt, at kommunerne af økonomiske årsager har sparet gennem tiderne med konsekvenser som manglende genbesættelser af ledige stillinger, afskedigelser af personale og forringelser af institutioner, skoler, sundhed, pasning og pleje af såvel børn og ældre.


Samtidig vil det få store konsekvenser for de offentlige ansatte, som kommer til at løbe endnu hurtigere:

- Vores erfaringer siger, at så store besparelser, som der nu er i sigte, ikke kan klares alene ved omlægninger af arbejdsgange og ved naturlig afgang; der bliver et endnu større pres på den enkelte ansatte for mindre fravær i det hele taget, ligesom arbejdstidsaftalerne kommer under pres, og det psykiske arbejdsmiljø med stor sandsynligvis får endnu et skud for boven, mener Cai Møller.


Kommunernes Landsforening traf på foranledning af vendsysselske borgmestre beslutningen på deleger mødet i marts i år, at regeringens omprioriteringsbidrag ikke skal nyde fremme i KL’s kommende forhandlinger med regeringen om kommunernes kommende økonomi. De delegerede gav således et særdeles klart signal til KL’s forhandlere og til regeringen, og forventningen fra LO Vendsyssel og de lokale FTF’ere er, at KL’s forhandlere står fast i forhandlingerne om økonomiaftalen med regeringen og siger NEJ, hvis ikke omprioriteringsbidraget er afskaffet.


Et bredt samarbejde mellem medlemmerne af Velfærdsalliancen, FTF og LO Vendsyssel støtter op bag kommunernes forhandlere med regeringen og holder, som led i den landsdækkende aktion 12. maj i tidsrummet kl 17.00-18.00, en fredelig aktion på henholdsvis Springvandspladsen i Hjørring og ved Rådhuset i Frederikshavn.

Der vil være et par oplysende taler, musikalsk underholdning og lidt godt til maven. Alle er velkomne til at deltage

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...