Nu har White Hawks benyttet fem målmænd i denne sæson
Ishockeysæsonen er for længst dømt færdig i Frederikshavn, og i aften var der heller ikke meget at stille op for de hvide høge, der var på en umulig opgave i Vojens. Indsatsen kunne der ikke pilles ved, men alvorligt nede på mandskab måtte White Hawks se sig besejret med hele 8-1 af Sønderjyske.
Magnus Johnsen fik sin første start i WH-buret, og blev dermed den femte keeper, der i denne sæson har stået mellem stængerne for frederikshavnerne. August Hedlund, Kevin Frydkjær, Anton Wilde og Max Zimmermann har alle vogtet høge-buret i sæsonens løb, og altså nu unge Johnsen, der ikke på nogen måde kunne lastes for nederlaget og faktisk leverede en fornuftig indsats.
Han kunne dog nok godt have ønsket sig en bedre start, for allerede efter halvandet minut bragte hjemmeholdet sig i spidsen. Det medførte et længere spilstop, da der var bamse-kast ved første scoring til Sønderjyske i aften. Det var Matt Kopperud, der sendte pucken ind via stolpen.
Yderligere tre scoringer til hjemmeholdet blev det til i en første periode, hvor WH ikke havde én regulær målchance.
Sønderjydernes tre sidste mål i perioden blev sat ind af Angelo Miceli, Gustav Nielsen, og Mikkel Jensen i powerplay, og set med WH-briller håbløse 4-0 på måltavlen efter 20 minutter i Vojens.
Det var ikke en ishockeykamp, der går i historiebøgerne, og i Frederikshavn er blikket nok også mere rettet mod den olympiske turnering, hvor de fire frederikshavnerne Oskar Fisker Mølgaard, Nick Olesen, Mikkel Aagaard og Joachim Blichfeldt fra på torsdag skal forsvare de danske farver. Her er der mulighed for, at der bliver skrevet et nyt flot kapitel i den danske ishockeyhistorie, hvor Danmark jo sidste år nåede semifinalen, og spillede om bronze ved VM, blandt andet takket være en meriterende sejr over Canada.
Aftenens kamp nåede ikke olympiske højder, og det mindede flere gange tempomæssigt om en tidlig træningskamp i opstarten. Nerven var taget ud af opgøret allerede efter første periode, og Gustav Nielsen kunne med sin anden scoring bringe hjemmeholdet foran 5-0 midtvejs i kampen.
Det blev også 6-0, da unge William Uhre scorede for Vojens-mandskabet, og man frygtede nu for alvor en ordentlig snitter til høgene. Heldigvis var der noget fandenivoldskhed over Alexander Lunsjö, da han tog en god tur ned gennem hjemmeholdets defensiv for til sidst at udplacere Mattias Pettersson. Flot scoring af svenskeren og 6-1 på måltavlen efter 40 minutter.
Tredje periode åbnede med en hurtig sønderjyske-scoring af Nicolas Werbik til 7-1, og en afsluttende scoring 53 sekunder før tid af Albert Schioldan til 8-1. Sidstnævnte skifter ifølge Kanal Frederikshavns oplysninger til White Hawks i næste sæson.
White Hawks har nu 10 dages pause, inden Herlev kommer på besøg i Nordjyske Bank Arena fredag 20. februar.




































