Nyt udvalg – mere åbenhed om arbejdet med job, virksomheder og uddannelse
Frederikshavn Byråd har i januar enstemmigt vedtaget en ny styrelsesvedtægt. Den skal give mere tværfagligt samspil på tværs af udvalgene – og ikke mindst større åbenhed, så borgerne bedre kan følge med i, hvad der arbejdes med politisk.
Et konkret eksempel er, at det tidligere Arbejdsmarkedsudvalg nu hedder Udvalget for Arbejdsmarked, Virksomheder og Uddannelse (AVU). Med navnet følger også et tydeligt fokus: Jobindsats, erhvervslivets muligheder og unges vej til uddannelse hænger sammen – og det skal vores politiske arbejde afspejle.
Det nye AVU består af fem medlemmer. John Lamp Henriksen (C) er formand og Bent Bøgsted (Æ) er næstformand. Derudover er John Karlsson (S), Almina Nikontovic (F) og Helle Gaardboe Jeppesen (V) medlemmer.
- Vi repræsenterer hver vores politiske partier, og vi har en så ligelig kønsfordeling som muligt. Samtidig kommer vi med forskellige erfaringer – både fra det tidligere udvalg, fra arbejdsmarkedspolitik på Christiansborg og fra praksisnære indsatser med unge og integration. Det giver et godt udgangspunkt for at træffe beslutninger, der virker i virkeligheden, skriver udvalget i en pressemeddelelse.
På udvalgets første møde besluttede man at arbejde målrettet med et tema frem mod næste møde. Nemlig en orientering af forvaltningen om arbejdet i Det Lokale Arbejdsmarkedsråd og de muligheder, rådet giver for lokal involvering og retning.
- Rådet er valgt frem til 1. juli 2026, og derfor er det nu, vi i AVU skal være med til at sætte en politisk kurs for den kommende periode. Det får vi en grundig gennemgang af inden næste udvalgsmøde 3. marts. Næste møde i det Lokale Arbejdsmarkedsråd er i øvrigt 10. marts, oplyser udvalget.
Mellem udvalgsmøderne arbejdes der opsøgende for at skabe relationer og få viden, der kan bruges politisk. I denne måned har John Lamp haft møde med Erhvervsforeningen/Erhvervshus Nord, og John Karlsson og John Lamp har sammen besøgt FGU Vendsyssel i Elling. Topvirk inviterer 12. februar virksomheder til information om et nyt koncept, hvor virksomheder, der beskæftiger fleksjobbere, kan administrere dette helt uden "bøvl". Fra AVU deltager Bent Bøgsted og Helle Gaardbo Jeppesen.
- Med den nye udvalgsstruktur tager vi ansvaret for både erhvervsservice og borgerservice alvorligt. Derfor vil vi løbende på denne her måde dele status og orienteringer om de vigtigste sager og temaer i udvalget – så flere kan følge med og give input, oplyser Udvalget for Arbejdsmarked, Virksomheder og Uddannelse.




































