Gå til hoved-indhold
09. september 2015 - kl. 03.09

Palævilla opføres 200 meter fra Øksnebjerg

  • 1 af 3
    FOTO: Frederikshavn Kommune
  • 2 af 3
    FOTO: ArkiNord
  • 3 af 3
    Det er ArkiNord, som har tegnet palævillaen. Se dens placering på kortet under artiklen.
Af: Michael Frederiksen

Politikerne gav i går grønt lys til opførelsen af en palævilla cirka 200 meter fra udsigtspunktet Øksnebjerg mellem Frederikshavn og Understed.

Der er tale om adressen Øksnebjerg 75. Der ligger i dag et hus på 80 kvadratmeter helt ud til vejen. Det skal rives ned. I stedet opføres en palævilla i to etager på 346 kvadratmeter. Dertil kommer garage/maskinhal, redskabs-/teknikrum og lade på 213 kvadratmeter.

Selv om byggeriet overskrider normal praksis i landzone i Frederikshavn Kommune - og vel at mærke ligger i et område, som er omfattet af landskabelige og naturmæssige beskyttelseshensyn - er der enighed i Plan- og Miljøudvalget om, at ejeren får den landzonetilladelse, som gør byggeriet muligt.

- En gang imellem bliver vi nødt til at strække os så langt som muligt, og det gør vi her. Det skal ikke være leverpostej det hele. Her har vi en borger, som har mulighed for at få sin boligdrøm opfyldt. Det vil vi gerne være med til, udtaler Anders Brandt Sørensen (S), formand for Plan- og Miljøudvalget.

Han bemærker i den forbindelse, at der blot har været én indsigelse mod projektet, og det er en nabo, som har forståelse for byggeriet, men ønsker en tydeliggørelse af ansøgte bebyggelse set fra indsigerens ejendom.

Den nye villa trækkes væk fra vejen og længere ned ad bakken. På den måde kommer villaen til at virke mindre fremtrædende. Palævillaen opføres med sprosseopdelte vinduer, gesims, søjler, fronton over altan og indgang samt valmede gavle. I ansøgningen til kommunen hedder det, at "villaen harmonerer med den majestætiske kontekst med udsigt over hele Frederikshavn og Sæby - og villaen er rolig og harmonisk i sit udtryk gennem sit symmetriske facadeudtryk med lige linjer, rene former og enkelthed".

Det er ArkiNord i Frederikshavn, som har tegnet palævillaen. Trigon er entreprenør på byggeriet.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...