Rock i Frederikshavn 2025 med ny rekord: 5.800 gæster
Der blev serveret helstegt pattegris, da Rock i Frederikshavn mandag aften forkælede 150 frivillige, som hjælper Rock i Frederikshavn på selve koncertdagen, altså lørdag 7. juni. Og folkene bag Rock i Frederikshavn serverede også en nyhed til de fremmødte.
- Vi har 5.800 gæster på lørdag. Det er absolut rekord, siden vi rykkede arrangementet fra Dyrskuepladsen og ind på gårdspladsen i 2013, oplyser talsperson Casper Høgsted fra Rock i Frederikshavn til Kanal Frederikhavn.
Myndighederne har accepteret, at arrangørerne lukker lidt flere gæster ind, fordi Rock i Frederikshavn i dag bruger det meste af området til at afvikle arrangementet.
Der har været udsolgt en måned til årets store musikfest. Det er også ny rekord.
Mange af de frivillige hjælper før og efter 7. juni, og de får en billet som tak for hjælpen. De frivillige, som skal i aktion på lørdag, inviteres traditionen tro på helstegt pattegris allerede mandag aften - altså fem dage før Rock i Frederikshavn.
Per Gas Jensen var som bestyrelsesmedlem i Gærum IF med, da Rockparty - som nu hedder Rock i Frederikshavn - blev afviklet første gang i 2003. Bortset fra et par år har han været frivillig alle år.
- Arrangementet blev startet op af nogle ildsjæle, og det er stadig ildsjæle, som kører det. Det er et stort aktiv for foreninger og byen, og det kræver, at vi bakker op om tingene, mener Per Gas Jensen.
Han hjælper med opsætning af blandt andet VIP-tribunen onsdag, torsdag og fredag, men han snupper også lige en barvagt på lørdag.
- Jeg kan godt lide at have kontakt med folk og arbejde sammen med nogle som et team. Så gør vi en forskel, forklarer Per Gas Jensen.
Rock i Frederikshavn arrangeres af Sportens Venner, som er en paraplyorganisation for Kvissel-Ravnshøj IF. Her er Therese Pedersen kasserer. Hun ved derfor, hvad der sker, når arrangementet giver overskud.
- Det er jo den gode del af det. Det går til alle vores børn. Der er en stor glæde ved, at vi kan forkæle vores børn, siger Therese Pedersen.
Hun arbejder selv som frivillig på Knivholt. Hun er faktisk den første person, som alle de frivillige møder på lørdag, når de ankommer på Knivholt.
- Jeg modtager dem og klæder dem på med hjælpertrøje, armbånd og madbilletter, og jeg sørger for at få dem det rette sted hen, forklarer Therese Pedersen.
Årets program:
LIGEHER.NU SCENEN
13:00: Lars Lilholt
15.45: Jung
18.30: Malte Ebert
21.00: Medina
23.30: Magtens Korridorer
SPAREKASSEN DANMARK SCENEN:
14.20: SHU-BI-DUA 2.0
17.10: Johnny Madsen JAM
19.50: Keinstein
22.20: Keinstein
DJ TELTET:
11.00-02.00: Skiftende DJ’s:
TRES AMIGOS
TBA
SKOVSCENEN
Kruse & Engqvist
Fie Louise
Kejser Larsen