Gå til hoved-indhold
16. august 2026 - kl. 17.08

Sæby har fundet melodien - er løftet op i en helt ny liga

  • 1 af 1
Af  Søren Visti Jensen

Byrådsmedlem Søren Visti Jensen (SF) har skrevet dette indlæg: Som almindelig borger, der i en årrække har været bosat i en af Sæbys mest benyttede  sommergader, kan man – med glæde og interesse – notere den positive udvikling, der år for år udspiller sig uden for ens vinduer. Glade mennesker, familier med børn og ægtepar i alle aldre, passerer forbi i deres vandring mellem havn og bymidte. Vejen er gjort tryg for alle, da Algade i en årrække med stor succes i et par sommermåneder har været delvis lukket for biltrafik.

 

Vi kan notere os, at turismen er stigende, sæsonens længde er voksende og gæsternes nationaliteter - udover de traditionelle nordmænd, svenskere og tyskere - nu også omfatter hollændere, belgiere, franskmænd og mange flere, samt af og til en busfuld krydstogsturister på endagstur fra Skagen.

Der er en klart stigende interesse for Sæby, der virker tiltrækkende på mange. Ro, hygge, strand og skov – daglig stilfærdig musik i gaden og en mængde andre aktiviteter.

Men intet kommer af sig selv. Ikke uden en aktiv handelsstand, en dygtig erhvervsforening og et tilgængeligt turistkontor. For slet ikke at tale om det hav af frivillige kræfter, der på kryds og tværs er i fuld gang med at udvikle vores by.

Og der er mange spor i gang. I denne sommer er der åbnet en gårute over "de glemte broer" gennem Sæbygård Skov og ned til havnen, hvor man samtidig via opstillede tavler med QR-koder kan blive gjort bekendt med historien bag det man netop oplever. På genial vis er vi i Sæby i fuld gang med at genopdage vores egen historie – og ikke mindst formidle den til vores sommergæster.

Og der er mange flere tiltag af samme skuffe i støbeskeen. Broprojektet har spændende udvidelser på tegnebrættet, og for tredje år i træk har en række initiativrige unge mennesker fået stablet Sæby Festival på benene – et utraditionelt arrangement, der tiltrækker og tiltaler alle aldersgrupper.

Det syder og bobler i Sæby, der som lokalområde formår at tiltrække flest nye bosættere – og få en del tidligere fraflyttere til at vende hjem igen. Vi har et guldæg – en usleben diamant lige uden for døren, men vi skal passe på den og være varsomme med, hvad vi planmæssigt giver tilladelse til.

Vi skal som politikere vurdere, om det nu er klogt i stor stil at tillade kystnære privatboliger i områder, der er attraktive turist- og fritidsmål. Sæby Søbad og Sæby Havn kan sagtens generere dyre boliger for velhavere – men er det nu også i byens overordnede interesse?

Hvad med vores strand-, købstads- og havnemiljø, som folk valfarter hertil for at opleve – og som gør netop Sæby til noget unikt?

Alle vil gerne være en del af en succesfuld udvikling, og i takt med at Sæby i stigende grad fremtræder som en sådan, vil også ambitiøse investorer og pengemænd trænge sig på. Vi har flere attraktive lokaliteter for sådanne. Kunsten kommer til at bestå i at kombinere udvikling med det eksisterende – lytte til borgerne, foreningerne, forretnings- og handelsliv, før vi som politikere tager endelig stilling. Og ikke mindst forlange, at der skal være "en arkitekt til stede", før man kaster sig ud i noget, der ikke senere står til at ændre.

Men lige her og nu vil jeg slutte med at give en stor ros til alle de kræfter, der i disse år er ved at løfte Sæby op i en helt ny liga – vel at mærke med respekt og afsæt i vores fælles historie. I gør det fænomenalt godt!

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...