Stædige Ulrik fandt en læreplads i Frederikshavn
Mandagens gæst hos Gitte Hansen på Radio FCMR har siden starten af 2018 været bestyrer på Knivholt Hovedgård, men før den tid var han pressefotograf på Frederikshavns Avis og TV-producent på Grønland. Ulrik Bang besøger "Mandagsmagasinet" 29. august kl. 18.00.
Du har mange oplevelser i bagagen - hvem er du egentlig?
- Jeg er født i Herning, men kom til Frederikshavn i 1991, da jeg kom i lære som fotograf på Frederikshavns Avis. I skolen havde jeg haft en drøm om at blive fotograf, men en skolevejleder havde fortalt mig, at det ikke var muligt. Men da jeg er stædig af natur, ville jeg bevise det modsatte, så da jeg var færdig i folkeskolen, rejste jeg det meste af Jylland rundt for at finde en læreplads, og det lykkedes i Frederikshavn, hvor der efter lidt tid blev en plads ledig, og jeg kom i lære, fortæller Ulrik Bang.
Hvordan var din opvækst?
- Jeg har en ældre bror og mine forældre, der stadig bor i Herning. Min far var tømrermester og min mor skolelærer. Min far havde desuden hesteavl udenfor byen. Jeg havde det svært med skolen, men havde god opbakning hjemmefra, men skolen skulle bare overstås, for det var alt det andet, som var spændende.
Og ungdommen?
- En tryg ungdom, hvor det gik meget op i foto og fotolære. Jeg var meget visuelt orienteret og begyndte allerede inden konfirmationen. Desuden gik jeg meget op i at være medlem af FDF, godt præget af kammerater. Jeg havde også en stor interesse for naturen, måske på grund af min fars heste.
Hvordan var Frederikshavns Avis dengang du startede?
- Det var et fantastisk sted at være, en lille arbejdsplads med masser af opgaver.
Hvis du vil høre om Ulrik Bangs videre færd med kameraet, turen til Grønland og hvordan han blev bestyrer på Knivholt Hovedgaard, skal du stille ind på "Mandagsmagasinet" på Radio FCMR.
Du kan lytte til udsendelsen i radioen:
Frederikshavn 106,6 HMz
Østervrå 103,5 MHZ
Sæby 97,4 HMz
Podcast www.fcmr.dk





































