Gå til hoved-indhold
04. maj 2025 - kl. 00.05

Styrk byens skønhed, styrk Frederikshavn

  • 1 af 4
  • 2 af 4
  • 3 af 4
  • 4 af 4
Af  Christian Andersen

Christian Andersen, daglig leder, Frederikshavn Kunstmuseum, har skrevet dette indlæg: Frederikshavnerne bør lide mere for skønheden i byen – ellers lider skønheden. For en skøn by er en stolt by – og en stolt by er stærk. Der er nok at tage fat på i kampen for mere skønhed i Frederikshavn. Lad os for eksempel tage et hurtigt blik på to centrale steder i byen: Skandia Torv og Kirkepladsen.

Det er svært ikke at tabe livsmodet, når man uforvarende slentrer hen ad Skandia Torv, som er en dead zone, selv om det er porten til Danmark fra Valutaslangen, og vandrer videre op ad havarerede Havnegade.

Kirkepladsen, en af byens kongepladser, er året rundt en oplagringsplads for en pølsevogn, og kongepladsen foran Frederikshavn Kirke er udstyret med et nyt, stort offentligt toilet så centralt placeret som muligt. Var et offentligt toilet på dén placering virkelig, hvad byen trængte til!

Jeg erkender, at det er to lette eksempler på, at skønheden lider i Frederikshavn.

Her kommer tre bud på, hvordan skønhed kommer mere på dagsordenen i Frederikshavn:

1. Lav en arkitekturpolitik

Cirka halvdelen af landets kommuner har en arkitekturpolitik. Hjørring Kommune har. Med en arkitekturpolitik for Frederikshavn Kommune giver politikerne udtryk for deres værdier, visioner og mål for byens rum. Arkitekturpolitikken er et arbejdsredskab for politikere, embedsmænd, investorer, arkitekter og borgerne i byen.

2. Ansæt en stadsarkitekt

En stadsarkitekt kan være en ekstra garant og primus motor for, at arkitekturpolitikken føres ud i livet. Stadsarkitekten kan give sparring til byrådet, politiske udvalg og forvaltningen.

3. Styrk Frederikshavn Byfond

Byfonden har bevist sit værd med Poesiparken. Faktisk er Poesiparken tæt på at være en sensation i "den sorte by" Frederikshavn. Hvem havde troet, at Frederikshavn med succes og som den eneste by i Danmark ville sætte fokus på noget så snævert og subtilt som poesi – p.t. med 52 værker i byens rum!

Byfonden har allerede som formål at belønne godt bymiljø, udvikle og diskutere det med borgerne.

Ryst posen og giv Byfonden flere økonomiske muskler og beføjelser, gerne endnu tættere på det politiske niveau. Det kunne være som fast høringspart ved strategiske byggeprojekter, lokalplaner og udsmykning af det offentlige rum.

Gør Byfonden til et stærkere PR-center for skønhed og byens udvikling.

Der er næppe tvivl om, at kommunens Center for Teknik og Miljø samt Center for Ejendomme, Park og Vej har visioner og planer for byens skønhed, men måske vi sammen kunne bevæge os i en ny retning, hurtigere og mere systematisk.

En styrket Byfond, en stadsarkitekt og en arkitekturpolitik er ingen garanti mod rædsler, trist bryggeri og popsmart kunst i byens rum.

Men uden en arkitekturpolitik, en stadsarkitekt og en muskuløs Byfond står vi ikke et godt sted, hvis for eksempel en rigmand ud af ingenting bliver forelsket i Frederikshavn og med løfte om mange arbejdspladser i kommunen vælger at opføre det ene monstrum af en bygning efter den anden i grådighedens tjeneste, ikke almenvellets, ikke eftertidens.

Skønne Skagen er et godt eksempel på, hvor galt det historisk kunne være gået, hvis gode folk ikke slog et slag for skønheden.

Grenen kunne være fyldt med sommerhuse og hoteller, det samme med Damstederne, området omkring Klitgaarden, hvis ikke godtfolk havde kæmpet for fredninger af de to områder med den størst tænkelige herlighedsværdi.

Et gennemtænkt offentligt rum, som man kan være stolt af, er ikke kun til fordel for det gode liv i dagligdagen for frederikshavnerne, men også et økonomisk klogt træk, fordi en smuk og velordnet by fastholder og tiltrækker skatteborgere – og gæster til byen.

Lad mig tage den store skærebrænder frem, den uden nuancer.

Har du lyst til at bo i en grim by? Eller har du lyst til at by i en smuk by?

For mig er svaret klart: Jeg lider gerne for skønheden.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...