Gå til hoved-indhold
07. februar 2013 - kl. 16.02

Tømning af septiktanke er jo ikke raketvidenskab

  • 1 af 2
    FOTO: Eframe.dk
  • 2 af 2
    Byrådsmedlem Jens Hedegaard (A): Jeg har altid haft den holdning, at laver man fejl, må man rette dem. Ingen kan ramme skiven hver eneste gang. Foto: Eframe.dk
Af: Jens Hedegaard

Byrådsmedlem Jens Hedegaard (A) har skrevet dette indlæg: Næsten dagligt bringer pressen indlæg fra forargede borgere, der har septiktanke. de er utilfredse med den behandling, de får af Forsyningen i forbindelse med betaling for tømning. 

Berettiget eller ej, der er da noget, der er kørt helt skævt. Samtidig bliver der ændret forklaring uafbrudt. Først var det gebyr, så bidrag og nu det sidste skud på stammen afvikling af gæld. Tre vidt forskellige ting. På denne måde beder man selv om øretæver.

Jeg har altid haft den holdning, at laver man fejl, må man rette dem. Ingen kan ramme skiven hver eneste gang.

Det her er jo ikke raketvidenskab. De dybe tallerkener er jo opfundet. Her den anden dag fik jeg opkrævning på skatter og afgifter på fast ejendom, påført bidrag til skorstensfejer og rottebekæmpelse. Hvad var der til hinder for, at man på samme skema opkrævede bidrag til tømning af septiktank. Kommunen har alle de oplysninger, de skal bruge i systemet via BBR-registreret. Ren sammenkøring.

Tømning i praksis. Kunden slår op i telefonbogen. Hvilke entreprenører har en autorisation til tømning af septiktanke. Vælger en. Entreprenøren tømmer din tank og lægger en kvittering. Kommunen kan lave stikprøvekontrol. Vi aflæser jo også selv vores el-forbrug og sender ind. Fusker vi hakker stæren.

Sæt det faste bidrag ned til det halve, eller mindre endnu, og lav tømningen om til hver tredje år. Det er ganske unødvendigt at rode op i velfungerende septiktanke hvert år.

Og igen, indhent erfaringer. Hvad gør andre kommuner? Brug borgerne, der er allerede to fornuftige repræsentanter fra sommerhusforeningerne, der har meldt sig. Brug dem dog.

For en god ordens skyld vil jeg lige oplyse, at tømning af septiktanke aldrig har været på mit skrivebord som formand for Teknisk Udvalg. Jeg har mit generelle ansvar som byrådsmedlem. Det har jeg blandt andet brugt her ved at komme med forslag til at løse opgaven enkelt og effektivt.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...