Gå til hoved-indhold
16. juli 2018 - kl. 00.07

Uge 29 i Skagen: Er det fedt eller forfærdeligt?

  • 1 af 4
    FOTO: Privat
  • 2 af 4
    FOTO: Privat
  • 3 af 4
    De næste par uger sætter Kanal Frederikshavn fokus på 'Sommer i Skagen'.
  • 4 af 4
    De næste par uger sætter Kanal Frederikshavn fokus på 'Sommer i Skagen'.
Af: Caroline Redkjær

Startskuddet til Skagens absolutte højsæson har lydt, og uge 29 er for alvor i gang. Op mod 50.000 besøgende rykker i disse dage ind i Skagen til en uge, der for de fleste byder på gensyn med vennerne, et vildt leben og storslåede fester. 

Kanal Frederikshavn følger med på sidelinjen. Ikke bare i uge 29, men også i uge 30. Hver dag bringer vi mindst én artikel, hvor vi sætter fokus på "Sommer i Skagen".

I den kommende uge vil havnebassinerne ved de gamle pakhuse være fyldte til randen med lækre sejlbåde og luksuriøse yachts, som hvert år er med til at sætte deres aftryk på stemningen og sommeren i Skagen.

På kajen står menuen på overdådige skaldyrsfade, dyre champagner og friske sommercocktails, når familie og venner samles over en frokost i den bagende sommervarme. Hen på aftenen byder Skagen Fiskerestaurant og Restaurant Pakhuset de tilstrømmende turister og heldige skagboer oppe på kajen på livemusik og meget andet, ligesom Jacobs Cafe gør det i byens absolutte centrum. Kort fortalt forvandles en ellers stille og idyllisk sommerby til et mekka for feinschmeckere, kendisser og festglade unge.

Til trods for, at mange ofte forbinder bybilledet i uge 29 med Danmarks overklasse, dyre biler og store armbevægelser, er hemmeligheden, at langt størstedelen af de personer, den kulørte presse jagter, ikke optræder i bybilledet i løbet af dagen.
Grunden er, at langt størstedelen har egen bolig i Gl. Skagen, og en stor del af dem forlader kun bydelen, når det er allermest nødvendigt, og når vinkælderen er tom.

For hos den danske erhvervstop rangerer Skagen efterhånden som et luksuriøst "helle" og et elsket fristed. Her kan de nyde samvær med venner og bekendte i fred og ro hjemme i deres private og luksuriøse sommerresidenser - tilbagetrukket fra byens støjende og pulserende grader.

Der findes dog også dem, der elsker at blive set, og som oftest kommer anstigende med en "her kommer jeg"-attitude. Næsten helt uden undtagelser finder du dem med en magnum Rosé liggende i iskøleren, og til trods for, at der er mange lækre steder i Skagen på en god sommerdag, skal de dyre dråber selvfølgelig nydes på terrassen ved Ruths Hotel i Gl . Skagen.

Men skal du være helt sikker på at løbe ind i de folk, der efter sigende ikke blander sig med "pøblen", så skal du tage et smut forbi Diskotek Hyttefadet en hvilken som helst sen aften i uge 29. Her er der nærmest garanti for at løbe ind i diverse bloggere, politikere, musikere samt rigmandsbørn med flere.
Hvert år strømmer de til for at opleve den specielle stemning og det festlige natteliv, som uge 29 i Skagen efterhånden er berømt og berygtet for.

Så har du fortsat til gode at opleve Skagen i uge 29, så tøv ikke. Her er noget for en hver smag og folk i alle aldre.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...