'Autisme På Toppen' til Grøn Koncert i Aalborg
Søndag 20. juli deltog foreningen 'Autisme På Toppen' i årets Grøn Koncert i Aalborg, hvor musik, fællesskab og sommerstemning gik op i en højere enhed.
- Vi er netop hjemvendt fra en fantastisk dag til Grøn Koncert i Aalborg, og vi er fyldt op med glæde, musik og uforglemmelige minder, fortæller Mona Petersen, formand i foreningen.
Foreningen "Autisme På Toppen" er sat i verden for at udbrede kendskabet til autisme, og der holdes sociale arrangementer 1-2 gange om måneden, hvor unge med autismediagnose og deres pårørende mødes til forskellige aktiviteter. Og i går stod den på Grøn Koncert i Aalborg.
- Et stort tak skal lyde til alle de unge deltagere og deres frivillige ledsagere, som med smil, gåpåmod og fællesskab gjorde denne sag til noget helt særligt, fortæller Mona Petersen.
Foreningen 'Autisme På Toppen' nød særlig godt af dette års navne på Grøn Koncert.
- Vi nød musikken fra nogle af Danmarks største navne som Benjamin Hav, Medina, Uro og Suspekt, der hver især satte gang i festen og stemningen. Men det, der gjorde størst indtryk, var det stærke sammenhold og den ægte livsglæde, der prægede hele dagen, fortæller Mona Petersen
Grøn Koncert er en række årlige, udendørs koncerter arrangeret af Muskelsvindfonden med bryggeriet Tuborg som hovedsponsor.