Gå til hoved-indhold
11. januar 2015 - kl. 15.01

Bolig-formand: - Vi vil give beboerne ro i sjælen

  • 1 af 4
    FOTO: Amalie S. Frederiksen
  • 2 af 4
    FOTO: Amalie S. Frederiksen
  • 3 af 4
    Muren og tre vinduer faldt til jorden med et brag.
  • 4 af 4
    Muren og tre vinduer faldt til jorden med et brag.
Af: Kanal Frederikshavn

Beboerne i 42 lejemål på Rimmens Allé 105-115 var søndag eftermiddag inviteret til orienteringsmøde af Frederikshavn Boligforening. 

- Det handlede om at give beboerne ro i sjælen. Vi fortalte dem, hvad vi har gjort, og hvad der skal ske fremadrettet, siger bestyrelsesformand Bjarne Walentin, Frederikshavn Boligforening.

Der er syv lejemål i den etageejendom, hvor en del af facaden og tre vinduer på anden sal sent lørdag aften faldt til jorden med et brag, da stormen Egon rasede.

Beboerne i den pågældende lejlighed var heldigvis ikke hjemme, da uheldet skete, men braget forskrækkede mange naboer, og de blev endnu mere nervøse, da politiet evakuerede dem.

Beboerne i de syv lejemål bor nu enten på Hotel Jutlandia eller hos familie/venner. Tre af lejemålene kommer i bedste fald tilbage i deres lejligheder på tirsdag, mens de fire sidste lejemål kan se frem til at blive genhuset i flere måneder.

Søndag formiddag tilbød Frederikshavn Boligforening de berørte berørte beboere krisehjælp. Det valgte én at tage imod.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...