Gå til hoved-indhold
14 november. 2023

Efter "Team Sild i Waders" kommer "Sildetur på Havnen"

  • 1 af 2
  • 2 af 2
Af: Michael Frederiksen

Lystfiskerforeningen for Frederikshavn og Omegn havde så stor succes med arrangementet Team Sild i Waders, at endnu et arrangement for kvinder og piger er på trapperne.

- Vi var spændte på, hvordan arrangementet ville blive modtaget. Godt 40 kvinder og piger mødte op, hvilket oversteg vores forventninger. Det bekræfter os i, at der er behov for et fællesskab for kvinder og piger, hvor de kan mødes om den fælles fritidsinteresse, lystfiskeri, som giver nye bekendtskaber, frisk luft og skønne oplevelser. Lystfiskeri kan noget helt særligt, siger kasserer Bjarne Walentin og arrangør Gitte Hermann Butter, Lystfiskerforeningen for Frederikshavn og Omegn.

De fremmødte deltagere var fyldte med rosende ord om arrangementet. De tilkendegav, at det var en super god dag, som foreningen gerne må gentage. Flere gav udtryk for andre typer af fisketure - gerne hvor fællesskabet også var i fokus.

- Vi har derfor besluttet af lave en opfølgning. Denne gang en "Sildetur på Havnen". Vi mødes i vores klubhus i Århusgade søndag 3. december kl. 9.00 til fælles morgenmad. Herefter kører vi ned på havnen til sildefiskeri. Der er i skrivende stund tilmeldt 20 kvinder og piger. Vi vil i løbet af vinteren lave flere arrangementer for kvinder og piger, foredrag, filmaftner og klubaftner til fremstilling af fiskegrej. Mulighederne er mange. Deltagerne kan mødes under hyggelige rammer i vores klubhus og nyde fællesskabet, siger Gitte Hermann Butter.

Tilmelding på sms til Gitte Hermann Butter: 20 88 51 53.

Det er muligt at låne fisekgrej, hvis du ikke selv har noget.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...