Gå til hoved-indhold
21. maj 2026 - kl. 10.05

Daniel og Mathias fra Læsø: Friheden forsvandt fra fiskeriet

  • 1 af 2
    Mathias Jensen er færdig som kystskipper og befaren skibsassistent sidst i juni, og han har allerede fået job på Læsø-færgen.
  • 2 af 2
    Daniel Strøm er færdig med sin uddannelse som skibsassistent i juni. Han overvejer både at søge job som hav-entreprenør og skibs-elektriker.
Af: Michael Frederiksen

35-årige Daniel Strøm og 31-årige Mathias Jensen har i mange år fisket efter jomfruhummere ud fra deres fødeø Læsø. Men usikkerhed, kontrol og overvågning fik dem til at uddanne sig mod et nyt job.

- Jeg oplevede en generel hetz mod fiskeriet. Især rettet mod os, der fiskede med bundtrawl. Der kom hele tiden nye love og regler og til sidst også kamera ombord. Oveni det var det vejr og vind, der afgjorde mine arbejdstider. Den usikkerhed blev jeg træt af, fortæller Daniel Strøm, der i syv år fiskede efter jomfruhummere.

Før det var han elektriker, og netop det svendebrev fik ham i marts i gang i et 10-ugers forløb som skibsassistent på MARTEC:

- Uddannelsen er en kombination af teori og praksis, og jeg får det, der svarer til dagpenge undervejs. Det kan jeg sagtens klare mig for, fordi det hele er inkluderet: Vi bor på skolehjem, mens vi er her, og maden er en del af opholdet, fortæller han.

Daniel Strøm overvejer med sin nye uddannelse to veje: Enten at blive hav-entreprenør på skibe, der graver ud til eksempelvis havneudvidelser - eller at blive skibselektriker:

- Vi får en masse kurser i løbet af de 10 uger, jeg er her, så jeg står med flere kort på hånden. Vi har en match-dag, hvor vi møder arbejdsgivere, og jeg håber, det ender ud af et job, siger Daniel Strøm, der er glad for, at han i sin tid søgte hjælp hos Lars Vilsen hos 3F Læsø og kom igang med uddannelsen.

- Det her kan jeg kun anbefale andre at gøre. For mig personligt kommer uddannelsen til at give mig noget mere stabilitet i mit liv. Tidligere vidste jeg aldrig, om jeg var hjemme til fødselsdage eller arrangementer. Det var fiskeriet, der bestemte. Nu får jeg en vagtplan, men kan stadig have et job på havet.

Ansat på Læsøfærgen
For 31-årige Mathias Jensen er vejen til uddannelse lidt anderledes. Han fik i sin tid ikke færdiggjort sin skibsmontøruddannelse og har intet svendebrev, men tager derimod en uddannelse som delvis er online og delvis er på Skagen Skipperskole:

- Jeg er igang med uddannelsen som kystskipper og fiskeskipper af 3 grad og på grund af mine havdage i fiskeriet, bliver jeg befaren skibsassistent.

Mens Daniel Strøm er flyttet til Frederikshavn, har Mathias Jensen stadig sit hus og sin kone og datter på to et halvt år på øen. Og netop familien blev afgørende for ham:

- Livet som fisker blev for uforudsigeligt og friheden ved jobbet forsvandt. Det var ufleksibelt, og det var en dårlig kombination med familielivet. Jeg kunne aldrig sige på forhånd, hvordan jeg skulle arbejde bare 14 dage frem, og når man har små børn, så duer det altså ikke.

Han rundede - ligesom Daniel Strøm - Lars Vilsen og 3F Læsø, og sammen med en studievejleder fra MARTEC og hjælp fra 3F Frederikshavns A-kasse fik de skruet et uddannelsesforløb sammen:

- Faktisk har Søfartsstyrelsen også været inde over. Jeg har nemlig fået min uddannelse godkendt, så jeg nu kan arbejde på Læsøfærgen. Jeg var til jobsamtale forleden og starter som sommerafløser, når jeg slutter på skolen sidst i juni. For mig er det et drømmejob, fastslår Mathias Jensen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...