Kom til gratis hjerteredderkursus hos Pedersen & Nielsen
Tirsdag 24. februar kl. 17.00-20.00 er der mulighed for at komme på et gratis hjerteredderkursus hos bilforretningen Pedersen & Nielsen i Frederikshavn.
75 procent af alle hjertestop finder sted udenfor hospitalet. Netop dette har Pedersen & Nielsen oplevet på nært hold, hvor virksomheden nær havde mistet en god kollega på arbejdspladsen i Frederikshavn. Denne oplevelse har været medvirkende til et øget fokus på tryghed på arbejdspladsen.
I samarbejde med Hjerteforeningen har Pedersen & Nielsen opsat døgntilgængelige og overvågede hjertestartere i alle lokale afdelinger - se filmen, hvor direktør Jesper Brix fortæller mere om oplevelsen i Frederikshavn.
- Vi havde en god og loyal medarbejder, som fik hjertestop en dag på arbejde. Det er mere held end forstand, at han er her i dag, og det gjorde, at vi fik sat hjertestartere op i alle vores afdelinger, siger Jesper Brix.
Næste skridt er nu at få endnu flere til at kunne udøve hjertemassage og bruge hjertestartere korrekt, så vi sammen kan redde liv.
Derfor inviterer Pedersen & Nielsen igen i år til gratis hjerteredderkursus i sine 11 afdelinger.
Tilmeld dig kurset i Frederikshavn her.
Alle over personer 12 år kan deltage i Hjerteforeningens Hjerteredderkursus - intro i genoplivning. Her får du basal viden om, hvordan du skal handle, hvis du er vidne til et hjertestop. Du får viden om, hvordan du:
- Undersøger en bevidstløs person
- Ringer 1-1-2
- Giver hjertemassage og kunstigt åndedræt med 30 tryk og 2 pust
- Bruger en hjertestarter (AED)




































