Gå til hoved-indhold
24. august 2025 - kl. 14.08

Overlegen sejr til Skagen/Frederikshavn Padel i Elitedivisionen

  • 1 af 3
    Sofus Brønnum og Adam Axelsson vandt 6/3, 6/0 over Lasse Nørdam og Jesper Pedersen.
  • 2 af 3
    Sofus Brønnum kunne ikke have drømt om en bedre debut i Skagen/Frederikshavn Padel.
  • 3 af 3
    Kun 18-årige Willy Tiger Släryd er et af Sveriges største padeltalenter. Han ligner en klar forstærkning af Skagen/Frederikshavn.
Af: Michael Frederiksen

Skagen/Frederikshavn Padel kom perfekt fra start i Elitedivisionen med en overbevisende 6-0-sejr på hjemmebane over Team Padel Star 77 Elite fra Aarhus.

I foråret tabte Skagen/Frederikshavn i Aarhus til lørdagens modstander, men lørdag eftermiddag der var ingen slinger i valsen i de seks kampe i Padel 99 i Frederikshavn.

Alle kampe blev vundet sikkert i to sæt.

Skagen/Frederikshavn havde to debutanter med, 18-årige Willy Tiger Släryd fra Sverige og 23-årige Sofus Brønnum, som inden denne sæson har taget springet fra AL-Bank Elitepadel Aalborgs 1. divisionshold til Elitedivisionen.

- Det var megafedt med mange tilskuere og en god stemning, og det var fedt at spille med Adam og Johan, sagde Sofus Brønnum efter sin debut.

Hjemmeholdet har seks stærkere svenskere i truppen, og Sofus Brønnum havde fornøjelsen af at spille med Adam Axelsson - nr. 1 på den svenske rangliste - og Johan Fors.

- De er virkelig dygtige, og de er gode til at bakke mig op og komme med taktisk input på banen, fortalte Sofus Brønnum.

Han træner mandage i Padel 99 med Pablo Figueroa, som også spiller på elitedivisionsholdet og desuden er træner i Padel 99 og Skagen Padelcenter.

- Det her set-up i Skagen/Frederikshavn giver mig enormt meget - dels med fast træning med en dygtig træner som Pablo og så spille med så dygtige spillere her på banen. Det rykker mig, udtalte Sofus Brønnum efter sejren.

Skagen/Frederikshavn skal i aktion igen fredag 19. september i Odense mod PadelBoxen. Næste hjemmekamp er fredag 3. oktober i Skagen Padelcenter mod KIF Padel Clubs oprykkere fra Kolding.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...