Stidsholt strøg til tops ved NM i efterskole-håndbold
Den første onsdag i marts er Stidsholt – Nordjyllands Idrætsefterskole hvert år vært ved de nordjyske mesterskaber i håndbold for efterskoler. I år deltog 40 hold fra 13 skoler. Der blev spillet 66 kampe i fire rækker i fem haller i Sæby, Dybvad, Hørby og på Stidsholt.
I Pige A-rækken var holdet fra arrangørskolen Stidsholt aldeles suveræne og vandt alle kampe. Finalesejren blev på 26-19 over Himmerlandscentrets Idrætsefterskole.
Drenge A-rækken blev vundet af Skyum Idrætsefterskole med en sejr på 16-8 over Himmerlandscentrets Idrætsefterskole. Også her klarede Stidsholt sig fint. Drengeholdet måtte se sig slået med 18-17 af de senere vindere fra Skyum.
Stidsholts pigehold i B-rækken vandt de fire indledende kampe, men tabte desværre i semifinalen til Onsild Idrætsefterskole.
Det var i år 24. gang, at NM i håndbold for efterskoler fandt sted, og efter lige så mange henvendelser lykkedes det denne gang at få TV2/Nord til at bringe et indslag fra håndboldstævnet. Dette kan ses på Stidsholts hjemmeside www.stidsholt.dk.
Samtidig med håndboldturneringen deltog Stidsholts fodbolddrenge i finalestævne om danmarksmesterskabet i indefodbold for efterskole i Hedensted. Her nåede Stidsholt til kvartfinalen, hvor de tabte til holdet fra BGI-akademiet med 4-3. På mandag 12. marts deltager samtlige 35 fodbolddrenge i Vendsysselmesterskaberne i indefodbold på Ingstrup Efterskole.
3. november sidste år fyldte Stidsholt - Nordjyllands Idrætsefterskole 80 år. Fødselsdagen bliver fejret med forskellige arrangementer henover skoleåret 2011/2012.
Søndag 18. marts kl. 13-17 åbner skolen igen dørene for interesserede med et flot program. Bl.a. bliver der mulighed for at opleve Peter Broberg - europamester i karate, Morten Bjergen - Team Danmark-træner besøger skolen sammen med en supergod kinesisk badmintonspiller Wang, og også FC Midtjyllands håndboldtræner Helle Thomsen og Tanja Logvin, Vendsyssel Håndbold, kommer på skolen med nogle af FC Midtjyllands bedste håndboldpiger.
Desuden bliver der mulighed for at prøve nogle af skolens valgfag zumba, bolchefremstilling, glaskunst, syning, fællessang og styrketræning, der bliver foredrag i ledelse og coaching af unge og meget andet. Endelig serverer Stidsholts kendte køkken kagemand, kaffe og meget andet. Alle interesserede er velkomne.