Gå til hoved-indhold
06. juli 2013 - kl. 00.07

Storstilet samarbejde om hurtigere internet

  • 1 af 2
    FOTO: Privat
  • 2 af 2
    Nordjylland er under gennemsnittet i forhold til de andre regioner.
Af: Kanal Frederikshavn

På et møde mellem borgmestrene for de nordjyske kommuner blev der nikket ja til at arbejde frem mod et fælles udbud for højhastigheds-internetforbindelser i hele landsdelen.

- Det er meget vigtigt, vi er fælles om dette udbud, da det vil være med til at sikre, at Nordjylland kommer med i førerfeltet med hensyn til hurtige internetforbindelser, siger formand for kommunekontaktrådet (KKR) og borgmester i Mariagerfjord Kommune Hans Christian Maarup og fortsætter: 

- Nordjylland er under gennemsnittet i forhold til de andre regioner, og det er vigtigt, at vi hurtigt får en løsning på plads, så vi kan udnytte de nye spændende digitale muligheder, så som telemedicin, videomøder og nye undervisningsmuligheder.”

Den fælles beslutning omfatter en aftale om at lave et fælles samarbejde, hvor alle kommunale og regionale hjemmearbejdspladser samt internetforbindelser i forbindelse med online omsorg og lignende bliver sat i udbud. Dette skal sikre en hurtigere udbredelse af højhastigheds-internetforbindelser til alle, idet de kommunale og regionale hjemmearbejdspladser findes overalt i kommunerne.

Højhastighedsforbindelser kan både spare det offentlige og miljøet for store belastninger, da det bliver muligt at holde fjernmøder, så personer ikke skal bruge tid på transport for at komme til et møde, men i stedet for kan deltage i mødet fra egen arbejdsplads. Ved dette spares der penge og udledning af CO2.

- Aftalen er et vigtigt skridt for os alle. Der bliver i højere og højere grad benyttet digitale medier til alt - fra underholdning til selvbetjening i de offentlige IT-systemer. Det er vigtigt, at vores landsdel kommer på niveau med de andre regioner for at fastholde og fremme bosætning og arbejdspladser, siger borgmester i Frederikshavn Kommune, Lars Møller og uddyber:

- En opgradering af internethastighederne er ikke kun en god ting for kommunerne og Regionen. Det vil også være til stor gavn for borgerne, private virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

En højhastighedsforbindelse kan øge tiltrækningsevnen for både nye virksomheder og borgere til landsdelen. Det vil ligeledes gøre det mere attraktivt at flytte til mindre lokalsamfund, da der ikke vil være begrænsning på ens opkobling til internettet. I en tid, hvor internettet bliver mere og mere vigtigt i dagligdagen i alt fra opgaver på arbejdspladsen eller hjemmearbejdspladser til privat brug i og udenfor hjemmet, er det vigtigt at have en god og stabil forbindelse, som kan klare alle opgaverne.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...