Gå til hoved-indhold
25. august 2009 - kl. 00.08

Streaming Dreams giver gratis koncert på Malurt

  • 1 af 2
  • 2 af 2
    Lørdag 19. september kl. 19.30 er der koncert med Streaming Dreams på Malurt. Bandet har en enkelt frederikshavner med.
Af: Mikkel Holdt Madsen

Hej alle læsere. Her er Streaming Dreams med den lovede opdatering/nyhed. En lille beskrivelse af bandet ville nemlig lige være på sin plads inden vores koncert lørdag 19. september på Malurt.

Streaming Dreams er et forholdsvis nyopstartet band. Det har eksisteret siden marts. Bandet består af fire medlemmer: Jakob Kragesand Hansen på bas og kor, Daniel Østergaard Nielsen på trommer og kor, Niels Lykke Christensen på lead-vokal og guitar og Mikkel Holdt Madsen på keys/piano og kor.

Sangeren Niels Lykke og pianisten Mikkel Holdt valgte i 2008 at starte en duo som blev til Streaming Dreams. Her fik de skrevet sange/tekster og melodier, indtil bassisten Jakob Kragesand spillede med. Dette holdt indtil marts, hvor det sidste medlem blev optaget, og bandet fik hurtigt luft under vingerne.

Bandet spillede sin første koncert som opvarmningsband for rapperne i "Under Masken", som var kåret til Månedens Demo i bladet "Gaffa" samme måned. Koncerten fandt sted 26. marts, hvor bandet kun havde været i gang to uger.

Tiden tog til og bandmedlemmerne, som alle går på Skolerne i Oure som 3.g'ere, fik masser af professionel hjælp fra Mario McNulty (producer for David Bowie). De havde her i forvejen fået hjælp og støtte fra rock-musikerne Michael Falch (tidliger Malurt-medlem og medstifter af bandet) og Kasper Eistrup (Kashmir).

Nu kun fem måneder efter dannelsen af bandet gæster de Frederikshavn med deres kommende EP. Det ene medlem af bandet, Mikkel Holdt Madsen, er selv frederikshavner og har ved hjælp af familiens spillested, Malurt, arrangeret koncerten.

Mikkel har gået på Frederikshavn Gymnasium og har desuden spillet musik i godt ni år. Han tog til gymnasiet i Oure på Sydfyn i løbet af 1.g efter grundig overvejelse med musikken. Han er som sagt medstifter af bandet og skriver nogle af de sange, som bandet så efterfølgende bearbejder, hvilket vil sige, at bandet 100 procent er bestående af fire medlemmer, som hjælper hinanden.

Streaming Dreams glæder sig til koncerten og håber, at mange forventningsfulde ansigter dukker op. EP'en vil være til salg og drikkevarer kan købes.

Koncerten er gratis, og stedet er til at finde nær bowlinghallen Terminalen i Skippergade - kun 100 meter fra stationen.

Hilsen Streaming Dreams

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...