U19-keeper bliver målmandstræner for U11-U14 i Bangsbo Freja
Bangsbo Freja har fokus på udvikling af ungdomsspillerne. Klubben har derfor lige indgået en aftale med klubbens U19-målmand Zidane Idriz, som i efteråret skal træne klubbens U11-U14-målmænd hver uge.
Træningen finder sted hver onsdag, hvor Zidane Idriz vil have fokus på alle målmandens spilleområder, taktisk som fysisk.
Zidane Idriz har selv haft masser af målmandstræning de seneste år og fortæller, at det har udviklet ham.
- Jeg har ugentligt haft træning af Nørresundbys DS-målmandstræner Peter Redder, som helt sikkert har flyttet mig og Jonathan (målmand, red.) på U17. Desuden har vi haft besøg af FC Nordsjællands målmandstræner, som også har gjort en forskel for os, og efter sommeren starter vi med Mogens Krogh, som vi glæder os til. Nu vil jeg gerne hjælpe andre målmænd i klubben og gøre en forskel for dem, fortæller Zidane Idriz, som er bevidst om at kunne give tilbage til andre.
Han er allerede ved at planlægge de forskellige træningspas og får hjælp af FCN's målmandstræner, så det bliver gode træninger.
Jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang med klubbens yngre målmænd, udtaler Zidane Idriz.
Kim Jensen næstformand i Bangsbo Freja, er glad for at kunne tilbyde klubbens U11-U14 målmænd specialtræning hver uge, og ikke mindst at Zidane Idriz fra Bangsbo Frejas kommende U19-hold vil stå for denne træning.