Gå til hoved-indhold
09. oktober 2023 - kl. 21.10

White Hawks taber for niende gang i træk til Odense Bulldogs

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Odense Bulldogs har udviklet sig til Frederikshavn White Hawks' skrækmodstander i Metal Ligaen. Mandag aften vandt fynboerne 5-3 i Nordjyske Bank Arena i Frederikshavn. Det var Odenses niende sejr i træk over høgene.

Publikum havde åbenbart lugtet lunten, for blot 882 tilskuere var på plads i landets nordligste skøjtehal. Ikke ligefrem den festligste fejring af Thomas Søndergaard, som blev hyldet for 600 kampe i WH's hvide trøje, og Gorm Topholt, som fylder 27 år i dag.

Odense startede bedst. Bortset for en god mulighed til Jonas Jacobsen sad fynboerne på det meste. Efter otte minutter brændte gæsterne en kæmpe chance på et helt åbent mål, men pucken blev sendt langt over.

Efterfølgende kom White Hawks bedre med og testede Mitch Gillam i gæsternes mål et par gange.

De første 20 minutter blev målløse med en skudstatistik, som Odense førte klart: 15-4.

Gæsterne indledte anden periode med et skud på stolpen, efterfulgt af god benparade fra Tadeas Galansky.

Kampens første udvisning faldt til WH-kaptajn Daniel Bastrup fire minutter inde i perioden. Det blev også til et 5 imod 3 overtal, da Odense-boksen fik kaldt en udvisning i den tynde ende, som dommeren hoppede med på. Jonas Jakobsen måtte tage plads i straffeboksen ved siden af sin kaptajn.

Den chance udbyttede gæsterne sig til at bringe sig foran 1-0. Harijs Brants hamrede pucken ind bag Tadeas Galansky i tiden 25:38. Odense fik et nyt powerplay kort efter, og så blev det 2-0, da Sebastian Ehlers styrede pucken i mål. Igen sad Jonas Jakobsen i straffeboksen.

Heldigvis fulgte høgene op med en hurtig reducering to et halvt minut senere, da Pontus Englund bankede den i mål fra blå linje, assisteret af Anton Stenbakken i tiden 31:34.

2-1 føringen til Odense holdt perioden ud. Skudstatikken sad de fortsat stort på med hele 28-10.

De første tilskuere forlod Nordjyske Bank Arena fire minutter inde i tredje periode, da gæsterne inden for halvandet minut gik fra 2-1 til 4-1.

I tiden 41.59 stak Markus Jensen af på en friløber og scorede til 3-1, inden Sebastian Ehlers satte den op i målhjørnet til 4-1.

Mikkel Bertelsen fulgte dog op kort efter og reducerede til 4-2.

Midtvejs i perioden overlevede et WH undertal, inden de havde et skud på stolpen med seks minutter igen. De fik også deres første powerplay med fem minuttet igen, hvor man fik stillet godt op, uden det gav pote.

Pontus Englund fik dog skabt spænding med to minutter igen, da han scorede sit andet mål. Med et flot baghåndsmål gjorde han det til 3-4.

Da WH forsøgte med keeperen ude til sidst scorede Odense i tomt mål og tog dermed sejren på 5-3.

Høgene spiller igen på fredag kl. 19.00, hvor de besøger Rungsted Seier Capital.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...