Camille Haven Beck strøg helt til tops i Voice Junior
12-årige Camille Haven Beck fra Frederikshavn gik hele vejen og vandt finalen i Voice Junior, som Kanal 5 sendte lørdag aften - og gav hele Danmark gåsehud med sin fremragende stemme. "Mini-Beyonce" bliver hun allerede kaldt.
Den lille charmetrold fra Fylleledvej i Kilden strøg til tops efter en overbevisende præstation i finalen, hvor hun i den grad imponerede publikum, dommere og seere.
- Det er en drøm, der går i opfyldelse. Det har bare været den vildeste oplevelse, og jeg har fået så gode venner, siger Camilla Haven Beck til Kanal Frederikshavn.
Hun afslutter i næste uge 6. klasse på Bangsbostrand Skole. Efter sommerferien skal hun i 7. klasse, hvor et af årets højdepunkter bliver hendes konfirmation i maj.
Camille Haven Beck håber, at fremtiden byder på masser af sang.
- Jeg elsker at stå på scenen. Jeg drømmer om at blive ved med at synge og lave min egen musik, udtaler Camille Haven Beck.
Hun så finalen hjemme sammen med sin familie og nogle veninder.
Publikum til Rock i Frederikshavn husker sikkert, at Voice Junior-vinderen optrådte på Store Scene med Wafande, som var hendes coach i Voice Junior. De optræder sammen igen i slutningen af juli på årets Langelandsfestival.
Wafande havde efter finalen store roser til den frederikshavnske vinder, der også fik flotte ord med på vejen af de to andre coaches Mette Lindberg og Joey Moe.
Allerede på lørdag 29. juni arrangerer FREDERIK hyldestkoncert med Camille på Fisketorvet i Frederikshavn. Det er kl. 13.00. Bagefter er der mulighed for at hilse på Frederikshavns nybagte Voice Junior-vinder. DJ DÖKK varmer op fra kl. 11.00.
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkanalfrederikshavn%2Fvideos%2F633125653855460%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" allowfullscreen="true"></iframe>