Efterårsfilm for de mindste på biblioteket
Bibliotek og Borgerservice holder kortene tæt, når det gælder det nye arrangementskatalog.
Et enkelt arrangement vil de dog godt løfte sløret for, og det er Biblobiffen på Frederikshavn Bibliotek, som henvender sig til de yngste borgere i alderen fra 3-5 år.
- Kom ned på biblioteket og hyg dig med en god film, sammen med mor, far, bedstemor eller din institution, lyder opfordringen fra børnebibliotekarerne.
Fredag 28. august kl. 10.30 er biblioteket klar med en god film til de 3-årige. Fredag 25. september kl. 10.30 er der film for de 5-årige. Fredag 23. oktober er der igen film for de 3-årige, og fredag 27. november er det for de 5-årige.
Lørdag 22. august kl. 11 offentliggør Bibliotek og Borgerservice det nye katalog med et festligt arrangement for både store og små på Rådhuspladsen ved Frederikshavn Rådhus.