Gå til hoved-indhold
09. juni 2024 - kl. 00.06

Fem virksomheder støtter den grønne omstilling i Frederikshavn Golfklub

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Fem virksomheder på Frederikshavn Havn – Orskov, FME, Dokøen, Norisol og Scanel – har indgået et samarbejde med Frederikshavn Golfklub for at støtte den grønne omstilling. Dette partnerskab markerer en vigtig milepæl for golfklubben.

Virksomhederne på Frederikshavn Havn har succes, og flere af dem har nu indledt et nyt samarbejde med Frederikshavn Golfklub. Formålet er at støtte den positive udvikling i golfklubben og ikke mindst klubbens bestræbelser på at overgå til grønnere energi.

- Vi er glade for, at flere store virksomheder på havnen er gået sammen om at hjælpe os i bestræbelserne på at hæve banens stand, samtidig med at vi søger en grønnere profil, udtaler Phillip Larsen.

Støtten til Frederikshavn Golfklub hjælper med vækst i hele kommunen.

”Vores investeringer er ikke kun grønne; de løfter også vores banes standard, til glæde for vores mange medlemmer og de mange gæster, som hvert år besøger Frederikshavn Golfklub." Vi skal være et trækplaster og med til at skabe flere besøgende til frederikshavn til glæde for alle byens borgere – tilføjer Phillip Larsen”.

 

”I år har klubben investeret næsten 2 millioner kroner i grøn og ny teknologi. Dette inkluderer et fuldautomatisk range-setup med en robot, der samler, og en, der klipper. Disse investeringer har betydeligt forbedret klubbens træningsfaciliteter. Desuden er fem robotter blevet ansat til at vedligeholde roughen. Disse robotter arbejder 24 timer i døgnet og er sjældent syge, og skulle det ske kan det klares via en app – smiler Phillip Larsen”

 

Disse højteknologiske setups er blevet muliggjort med støtte fra Frederikshavn Kommunes bygge- og anlægsfond, men uden støtten fra lokale virksomheder ville det ikke være muligt at rejse tilstrækkelige midler, hvilket gør deres bidrag uvurderligt.

 

Frederikshavn Golfklub har i øjeblikket 66 sponsorer, både store og små, som alle bidrager til klubbens fortsatte udvikling. Dette er til gavn for hele kommunen, da golfklubben fortsat vil være en attraktion for turister og andre besøgende, der ønsker at opleve, hvad Frederikshavn har at byde på.

 

 

 

På billedet ses fra venstre: Kai Christiansen (Dokøen), Martin Pedersen (FME), Vagner Jensen (Norisol), Jacob Tvilling Grønkjær (Scanel) og Phillip Larsen (Frederikshavn Golfklub). Christina Ørskov var desværre afsat til anden side da billedet blev taget.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...