Helle Thomsen på tur med Henrik Røde Jensen til en snak om succes og fiasko
Lørdag debuterer frederikshavneren Helle Thomsen som dansk landstræner for håndboldkvinderne - endda i Arena Nord i Frederikshavn. I den anledning har hun været på tur med Henrik Røde Jensen til en snak om fiasko og succes, hvilket kan ses i Rødes RoadCast på You Tube.
- Helle Thomsen er blot en af en lang række kendte danskere, som jeg har inviteret med på en køretur, hvor vi taler om fiasko og succes, og det var nærliggende at lade videopodcasten udkomme i forbindelse med Helles officielle debut som landstræner. Samtalen med Helle Thomsen er en ud af 24 videopodcasts, hvor jeg har haft en lang række kendte danskere med ud at køre, fortæller Henrik Røde Jensen.
Blandt de 24 kendte danskere er kunstnere, sportsfolk, journalister og andet godtfolk.
- Fiasko og succes er noget alle møder i livet – jeg selv inklusive. Det er spændende at tale om, og hvordan man efterfølgende reflekterer over det og kan bruge erfaringerne fremadrettet. Videopodcastene er tilgængelige på You Tube, og nogle af samtalerne munder ud i en bog, der udkommer i midten af oktober. Tidligere chefredaktør på Ekstra Bladet, Poul Madsen, har skrevet forord til bogen, hvor han blandt andet kommer ind på, at fiasko er opturen til succesen, og vi ikke skal være bange for at tale om fiasko. Ingen har et liv med lutter succes, understreger Henrik Røde Jensen.
Du kan se Henrik Røde Jensens videopodcast med Helle Thomsen her.