Gå til hoved-indhold
06. oktober 2025 - kl. 13.10

Kandidatlister til regionalvalget er klar

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

​​​​​​​207 kandidater - hvoraf de 20 kommer fra Frederikshavn Kommune - fordelt på 14 partier i to valgforbund er det, de nordjyske vælgere skal tage stilling til, når de går til stemmeurnerne til Regionalvalget tirsdag 18. november.

Som led i sundhedsreformen skal der i år kun vælges 25 medlemmer til det nordjyske regionsråd. Der har indtil nu været 41 medlemmer.

Nordjyderne har 207 kandidater at vælge imellem. Der er dermed større kamp om pladserne i år, da der i 2021 var 270 kandidater til de 41 pladser.

Der er 67 kvinder og 140 mænd opstillede.

Kandidaterne er fordelt på 14 partier:

A. Socialdemokratiet
B. Radikale Venstre
C. Det Konservative Folkeparti
D. Nye Borgerlige
F. SF - Socialistisk Folkeparti
I. Liberal Alliance
K. Kristendemokraterne
L. Vendelbo-Listen
M. Moderaterne
O. Dansk Folkeparti
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
Æ. Danmarksdemokraterne - Inger Støjberg
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne
Å. Alternativet

Der er indgået to valgforbund.

Et mellem: Radikale Venstre, SF - Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten – De Rød-Grønne og Alternativet

Et andet mellem Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Kristendemokraterne, Moderaterne, Dansk Folkeparti, Venstre - Danmarks Liberale Parti og Danmarksdemokraterne - Inger Støjberg.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...