Gå til hoved-indhold
17. juni 2026 - kl. 00.06

Farm Fun fejrer 30 år med gratis jubilæumsfest for hele familien

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Lørdag 20. juni markerer Farm Fun et særligt kapitel i sin historie. Den populære dyrepark og legepark fylder nemlig 30 år, og det fejres med en stor jubilæumsfest for alle.

Fra kl. 10.00 til 17.00 er der gratis entré, gratis hestevogns- og traktorture, tombola til fordel for Dyrenes Beskyttelse samt mange andre aktiviteter for hele familien. I løbet af dagen vil der derudover være musik ved Anne Møller fra kl. 10.00-12.00, og borgmester Jon Andersen holder tale kl. 13.00.

Det hele begyndte i 1996, da Ellen og Søren Kristensen åbnede Farm Fun på gården. Dengang var visionen at skabe et sted, hvor børn kunne lege frit i naturen og komme tæt på dyr.

I dag drives Farm Fun af deres datter Anette og hendes mand, Dan, samtidig med at familien stadig en stor del af hverdagen i parken.

- Farm Fun er ikke bare en virksomhed for os. Det er en livsstil og en familiehistorie. Jeg er vokset op her, og mange af de gæster, der kommer i dag, besøgte også stedet som børn. Nu kommer de tilbage med deres egne børn, og det er altså noget helt særligt. Derfor vil vi gerne give noget tilbage ved at holde denne jubilæumsfest, siger Anette L. Kristensen.

Selvom der er gået 30 år siden åbningen, er én ting ikke ændret.

- Især min far kan simpelthen ikke holde sig væk. Han bor lige i nærheden og er her næsten hver dag, heldigvis. Min mor og far kender naturligvis hver en krog af stedet og betyder stadig utrolig meget for Farm Fun, fortæller Anette L. Kristensen med et smil.

Gennem årene har tusindvis af familier lagt vejen forbi den nordjyske attraktion. Nogle kommer på ferie i området, mens andre vender tilbage år efter år som faste gæster.

- Vi oplever, at mange familier søger oplevelser, hvor børnene kan være aktive, være ude i naturen og både se og røre dyr. Det er det, Farm Fun handler om, og den oplevelse vi brænder for at give hver eneste dag, siger Anette L. Kristensen.

Jubilæumsdagen er samtidig familiens måde at sige tak til de mange gæster, som har støttet stedet gennem tre årtier.

- Vi havde aldrig nået hertil uden vores gæster. Derfor vil vi gerne invitere alle indenfor til en dag fyldt med hygge, oplevelser og jubilæumsstemning. Uanset om man har besøgt os én gang, hundrede gange eller kommer for første gang, så håber vi, at man vil være med til at fejre dagen sammen med os, fortæller Anette L. Kristensen.

Jubilæumsfesten finder sted på lørdag kl. 10.00-17.00.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...