Gå til hoved-indhold
08. april 2026 - kl. 00.04

Ni dage i træk: Seks spækhuggere set nord for Skagen

  • 1 af 1
    Arkivfoto: Rolf Christensen
Af: Michael Frederiksen

Birdere fra Grenen Fuglestation har i perioden 30. marts til 7. april set en flok på seks spækhuggere i Skagerrak nord for Grenen ved Skagen.

- Det er aldrig set før, at spækhuggere opholder sig så længe noget sted i Danmark, siger ornitolog
Rolf Christensen, Grenen Fuglestation.

Flokken ses cirka to kilometer fra land nord for spidsen og består af to hanner og fire hunner. De er også set fra Nordstrand ved Batterivej.

- Det er første gang, at spækhuggere ses fra land i Danmark i år, og som sædvanlig er det fra Skagens kyster. Ellers ses spækhuggere næsten aldrig fra land i Danmark, men derimod ikke sjælden fra skibe i Skagerrak og den nordlige del af Nordsøen, udtaler Rolf Christensen.

Han vurderer, at der også onsdag er mulighed for at se flokken, som jager fisk mellem mange stormmåger og rider.

- Husk kikkert eller endnu bedre teleskop og mød op på Verdens Ende på Grenen - den højeste klit på Grenen, lyder opfordringen fra ornitologen.

Spækhuggere er verdens største delfiner. De kan blive op til 9,5 meter lange og veje op til 10 tons. Arten er set cirka 60 gange fra kysterne ved Skagen de seneste 50 år, og efterhånden ses de flere gange om året af birdere, der sidder og kigger efter havfugle over havet med deres teleskoper.

Spækhuggere findes i alle verdens have og kan blive op til 90 år gamle. Verdensbestanden er kun på 50.000 dyr. De kan svømme op til 54 km/t.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...