Plesners Badehotel udvider med 24 ferielejligheder i Skagen
Plesners Badehotel i Skagen vokser pr. 1. januar 2026 med 24 eksklusive lejligheder. Henning Kjeldsen, der ejer Plesners Badehotel, har købt Skagen Havn Lejligheder af KRIFA Holding A/S.
Lejlighederne varierer i størrelse og kan rumme mellem to og seks gæster.
- Lejlighederne er perfekte til både større familier og vennegrupper. De er rummelige, hyggelige og har tilknyttet parkering. Det vil også være muligt at booke ophold med forplejning, hvor vi tilbyder forskellige pakker med middag i Restaurant Plesner - kun få minutters gang fra lejlighederne, skriver Plesners Badehotel på Facebook.
De 24 lejligheder ligger midt i Skagens bymidte med udsigt over havnen.
- Vi arbejder på højtryk med at udvide vores bookingsystem, så vi snart kan åbne for online reservation. Indtil da er du velkommen til at sende os en mail med din forespørgsel. Vores online booking forventes at være klar om cirka en uge, oplyser Plesners Badehotel.
De 24 lejligheder ligger kun et stenkast fra det kommende Oplevelsescenter Maskinrummet, som åbner i påsken 2026. Henning Kjeldsen har tidligere oplyst, at han slår dørene op til Maskinrummet skærtorsdag 2. april 2026.